Yıldız Örgü Tekniği Ve Yıldız Örgü Yapımı

Gökteki yıldızlar gibi pırıl pırıl parlayan güzel ve örgü tekniği anlamında da örmesi keyifli bir örnek.Bu örgü tekniğinde yıldız deseni örgünün arka yüzünde oluşur.Her zaman örgülerimizin ön yüzünde desenler kurmayız. Bazen de arka yüzünde desenler kurabiliriz. İşte yıldız örgü örneği de onlardan birisi.

Yıldız örgü tekniğinde en önemli kural modelinizi daha rahat kurabilmek için ilmek sayısını dört ve dördün katları olmasıdır.Geçelim yıldız modelinin örgü tekniğine,İlk olarak arka yüzünde örgü işlemine başlıyoruz.

Kenar ilmeğinizi alıyoruz. Yan yana duran üç tane ilmeği birlikte alıp ters örgü ile örüp şişten çıkarmıyoruz. Yani sol şişte duruyor. Sağ şişimize ip doluyoruz tekrar aynı ilmeğe batarak bu kez örüp şişten çıkarıyoruz. Bu işlem de üç ilmeği aynı anda hem ördük hem de ilmek sayısını artırdık. Üç ilmeği keserek ve artırak yine üç ilmek yaptık.

 

Yıldız Örgü Örneği Ve Yapılışı Açıklamalı Anlatım

 

Yıldız örgü modeli anlatımına kaldığımız yerden devam ediyoruz, daha sonra yandaki ilmeği alıp ters bir şekilde örüyoruz. Arka yüzde yaptığımız bu işlemleri bütün bir sıra boyunca tekrar ediyoruz.Örgünün ön yüzüne geçtiğimizde örneklerin hepsini düz olarak örüyoruz. Bu sayede örgümüzün arka yüzünde yıldız desenlerini oluşturmuş oluyoruz.

Bu örgü tekniğinde dikkat etmemiz gereken bir diğer önemli husus ise , bir sonraki sıralarda yıldız oluştururken aynı noktalarda değil bir önceki sıranın ara noktalarında yıldız oluşturmalıyız.

Yani bir önceki sırada birlikte aldığımız üç ilmeğin ortasındaki ilmeği bir sonraki sırada tek olarak alıp ters öreceğiz. Bir önceki sırada ter ördüğümüz ilmek ise üçlü aldığımız ilmeğin ortasındaki ilmek olacak. Bu sayede örnekteki desenlerin çapraz olarak dizilmesini sağlamış oluyoruz.

Bu işlemleri örgümüz bitirene kadar tekrar ederek yıldız örgü modelinin desenini çıkarmış oluyoruz.
Yaz aylarında omuzlarınıza alacağınız şalı örmek için ince bir şişle bu yıldız örgü tekniğini kullanabilirsiniz.

 

Yıldız Örgü Modeli Adım Adım Resimli Anlatım

 

 

Yıldız Örgü Tekniği Yapımı Videolu Anlatım ( Eğitim Videosu)

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git