Yelek Modelleri

Yaz son günlerini göstermeye başladığı zaman, annelerimizi bir telaş sarar. Örgülerini alırlar ellerine, bereden patiğe kadar hatta paspas, damacana örtüsü dahi örerler. Özellikle bayanların sadece ısınmak için değil aynı zamanda da aksesuar olarak düşünüp ördüğü yelek modelleri her daim vazgeçilmezimiz olmuştur.

Yelek modelleri son yıllarda her tarza hitap etmeye başladı. Özellikle ilk başlarda, sadece tesettürlü bayanların kullandığı, uzun yelek modelleri, artık birçok tarz yaratmak isteyen bayanların da ilgi odağı haline gelmiştir. Tesettürlü bayanların giyim konusunda, tercihleri genelde çok dar olmayan ve vücut hatlarını belli etmeyen kıyafetlerdir. Son birkaç yıldır birçok moda dergilerinde görmeye başladığımız uzun yelek modelleri, her zevke uygun birbirinden güzel canlı renkleriyle vitrinleri süslemektedir. Uzun yelek modelleri çeşitli şekillerde üretilmektedir. Bunların içerisinde kalın şişle örülen modeller ve ince tığla örülenler yer almaktadır. Sadece sırt bölgemizi sıcak tutması amacıyla kullanılırken şimdiler de hem sıcak tutsun, hem de tarz olsun düşüncesiyle kullanılmaktadır.

yelek modelleri

yelek modelleri

Yelek Modelleri Hangi Kıyafetler İle Kullanılır

Örneğin bir elbisenin üzerine ya da dar bir taytın üzerine de giymiş olsak, uzun düz örülmüş bir yelek çok şık durmaktadır. Örmüş olduğumuz bir düz yeleğin üzerine, kendi zevkimize uygun çiçek modeli, kurdele ya da hayvan figürlü bir keçe diktiğimizde emin olun ki çok farklı bir hava yansıtacaksınızdır. İlkbahar sezonunda bu yıla damgasını vuran renkler olan sarı, kırmızı, turuncu ve özellikle kiremit renginde olan yelekleri severek giyeceğinize eminim. Bir de annelerimizin gelinlik kızlarının çeyizi için ördüğü bebek yelekleri vardır ki her genç kızın sandığında mutlaka vardır. Bebek yelek modelleri genellikle yakadan örmeye başlanır. Nitekim bebek yeleklerinde birbirinden sevimli modeller vardır. Erkek bebekler için arabalı, uğur böcekli modeller çok örülenler arasındadır. Kız bebekler için ise çiçekli yine uğur böcekli, güneş motifli modeller tercih sebepleri arasındadır.

yelek modelleri

yelek modelleri

Bebekler ve çocuklar için olan yelek modelleri öncelikle sıcak tutmalı, sonrasında şirin olmalıdır. Bebekler ve çocuklar çok çabuk üşütüp hasta oldukları için yelek modelleri arasında kapüşonlu olan modeller daha çok tercih edilmektedir. Hem ensesini hem de rüzgarlı havalarda başlığını geçirerek bebeğimizi korumuş oluyoruz. Erkek bebekler için tasarlanan bir başka yelek modeli de erkek cepken yelek modeli diye geçen bir modeldir. Ön kısmında iki adet cebi vardır. Biraz hırka tarzına benzediği için cepken adını almıştır. Örme tarzı oldukça kolaydır. Cepken yelek modelini, Tunus işi örebilirsiniz. Yeleği örmeye üç ilmik ile başlanır, sağ ve soldan birer tane arttırarak 20 sıra sonra 40 ilmiğe ulaştığımız zaman düz bir şekilde devam ederiz. Koldan sonra 27 sıra daha örerek bitiririz. Çok şık bir modeldir.

yelek modelleri

yelek modelleri

Yelek Modelleri Tığ İle Nasıl örülür ?

Bir de tığ işi yelek modelleri vardır. Annelerimizin ördüğü bu tığ işi yelekler hem çok şık bir görünümdedir hem de çok tercih edilmektedir. Tığ ile örülen yelekler daha ince olmasından ötürü biraz daha kibar durmaktadır. Motifli yelek modelleri ise hem yapımı çok kolaydır hem de çok daha kısa sürede bitmektedir. Genellikle çiçek motiflileri çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Son birkaç yıldır özellikle genç kızlarımız tarafından tercih edilen bir yelek modeli ise boyunlu yeleklerdir. Boyun kısmında bir ve ya 2 düğme yer alır boyun kısmını sarmaz, biraz daha rahat ve salaş duran bu modelin ön kısmı da açıktır çıt çıt, düğme yada fermuar desteği yoktur. İçerisine giyilen bir badi sayesinde çok şık durmaktadır.

“Örgü bahçem web sitemizde birbirinden güzel örgü bebek yelekleri ve yetişkinler için yelek modelleri ‘ni bulabilirsiniz. Daha önce yayınladığımız yelek modelleri konumuzu inceleyebilir veya sitemizde kısa bir gezinti yaparak daha farklı ve değişik modellere göz atarak vakit geçirebilirsiniz.

Paylaş:
Sayfa başına git