Yazlık Örgü Bluz Modeli ve Açıklaması

Yaz aylarında kullanabileceğiniz kapri kol güzel bir bluz örneğini sizlerle paylaşacağız. Zincir trabzan şekilde örülen yazlık bluz modeli örneğimiz kolay şekilde örülebilir. Modelimizi yapabilmek için 4 numaralı bir tığa ihtiyacımız olacak. Gençler için harika bir yazlık örgü bluz modeli ak simli ip kullanırsanız daha güzel sonuçlar alacaksınız.

 

Anlatımlı Tığ İşi Bluz Yapılışı ( Arka Kısım )

 

Bluz örneğimizi krem renkte ipliğimiz ile 189 (yüzseksendokuz) zincir çekmek suretiyle başlayacağız.Birinci sıra : 2 Adet zincir , bir adet tekli trabzan, 5(beş) adet zincir, bir adet tekli trabzan şeklinde sıra sonuna gelene kadar tekrarlamak suretiyle öreceğiz.Modelimizin devamını örebilmek için diyagram uygulanacaktır. Örgümüzün boyutu 53cm olduğunda bitmesi gerekmektedir.

yazlik-orgu-bluz-modeli-ve-yapilisi

 

Anlatımlı Örgü Bluz Modeli ( Ön Kısım )

 

Bluz örgümüzün boyu kırkdört(44) cm oluncaya dek arka parçamız ile aynı şekilde örülmelidir.Boyut 44cm e ulaştığında yakamızın kesimi için örgümüz ortalanarak orta kısımdaki 22cm bir defada kesilmek suretiyle örgümüze devam edeceğiz. Örgümüzün boyu 53(elliüç)olduğunda ise bitirmemiz gerekmektedir.

bluz-diyagrami

 Bluz Diyagramı

Yazlık Bluz Yapımı (Kol Kısmı)

 

Yine krem renkte ipliğimiz ile 121(yüzyirmibir) zincir çekmek suretiyle başlayacağız. Arka ve ön kısımlarda uyguladığımız modeli uygulayarak öreceğiz. Örgü işimizin boyu 22cm e ulaştığında kol evimiz için örgümüzün her 2 yan kısmından birer cm kesilerek öreceğiz. Devamında örgümüzün ön yüzünde, her 2  sırada örgünün 1’er cm keseceğiz. Örgü boyumuz 35cm ulaştığında bitireceğiz. Bluz modelimizin ak simli iplik kullanarak kol ağızlarına ve etek uçlarına bir sıra , yaka kısmımızın etrafına üç sıra beş(5) zincir kısmına 3 sık iğne, iki zincir kısımlarına 2 sık iğne uygulayacak şekilde örgümüz bitirilmelidir.

orgu-bluz-sablonu

Sonuç olarak harika bir örgü bluz sahibi olmuş oluyorsunuz. Hoşçakalın.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Yazlık Örgü Bluz Modeli ve Açıklaması Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Ayna dedi ki:

    Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Örgü Modelleri cok güzel. Tesekür ederim. Selamlar Sibel

Sayfa başına git