Yaprak Örgü Örneği Nasıl Örülür ?

Doğanın en güzel varlıkları yemyeşil çimenler, ağaçlar ve o ağaçların üzerinde yapraklardır. Bu yeşil büyünün içerisinde dikkatimizi en çok çeken unsurların başında yeşilin her tonuyla bir ağacın bize hediyesi gibi olan yapraklardır.Ve tabiî ki de biz kadınlar badem, nohut, başak, karanfil desenlerinde olduğu gibi yaprağı da desen olarak örgü dikiş tekniklerimize taşıdık.

Yaprak örgü örneği nasıl örülür ve süreçleri nelerdir ?  İlk olarak üç ilmek atıyorsunuz ve bir iki sıra yaprağın minik sapını oluşturmak için düz bir şekilde örün.Ardından üç ilmeğimizin birincisini alıyoruz, şişe ipliğimi bir kere dolayarak bir ajur oluşturuyoruz.

Ortadaki yaprağın orta damarını teşkil edecek olan ilmeği örtüyorum. Ve bir artış yaparak tekrar örüyorum. Bu işlemlerden sonra ilmeğim beşe çıktık.Üç ilmeğim beş ilmeğe çıktı. Çünkü yaprak başlangıçtan ortalara doğru genişleyen sonra ucuna doğru sivrilen bir yapıya sahip.

ajurlu-yaprak-orgu-modeli

Bir mekik biçiminde yani.İki ilmek örüyorum, yaprağımızın orta damarının hemen yanından bir artış daha yapıyorum. İlk başladığımız ilmeğin ortasındaki ilmek yaprağın damarı olacağı için hep orta ilmeğin sağından ve solundan ilmek artırın.Yaprak deseninde arka yüzünde ters örgü yapıyoruz. Unutmayın ajurların çokluğu yaprağın büyüklüğünü sağlayacaktır. Orta ilmeğin yanından 4-5 tane ya da 8-9 tane ajur yapabilirisiniz. Bu sayı tamamen size kalmış.

Yaprağın genişliği ortaya çıktıktan sonra küçülmeye başladığı bölümü yapabilmek için gelince artık ovallik verip sivrilen kısmına doğru örmemiz gerekiyor.Kenar ilmeğimizi alıyoruz hemen yanındaki iki ilmeği düzden birlikte örerek kesiyoruz ve ortadaki ilmekleri düz örüyoruz. Kesme işlemindeki amacımız, yaprağı genişletmek için yaptığımız ilmek artışını azaltmaktır. Yaprağı genişletirken kaç ilmek artışı yaptıysanız o kadar ilmek düşürmeniz gerekiyor.

İlmekleri başlangıçtaki üç ilmeğe kadar düşürdükten sonra o üç ilmeği aynı adan keserek örgü yaprak desenimizi tamamlıyoruz. Yaprak örgü örneği yastık yapımında örtü yapında kazaklarımızda veya şapkalarımızda kullanabiliriz.

 

Ajurlu Yaprak Örgü Modeli Örülüşü Videolu Anlatım

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git