Tığ İşi Zincir Çekme Nedir Nasıl Yapılır ?

Tığ işlerinde zincir çekme yapacağınız bütün örneklerin en temel işidir. Bütün tığ motifleri çekeceğiniz bir zincir ile başlar.Daha net anlaşılması için şöyle de özetleyebiliriz; Şiş ile yaptığımız bütün örgü işlerinde ilmek ne kadar önemli ise tığ ile yapacağımız işlerde de zincir çekmek o kadar önemlidir.

Mesela şiş ile örgü örerken ilk başta atacağımızı ilmekler bütün desenimizin ilk adımlarıdır, başlangıcını oluşturur Tığ işlerinde de öyledir. Bütün motiflerimizi çekeceğimiz zincirin üzerine kurgularız, öğrendiğimiz bütün teknikleri uygulayabilmek için zincire ihtiyacımız vardır.

Zincirlerin tığ işlerinde başlangıç olmasının yanı sıra bir önemli görevi de yapacağımız desenin boyutlarını da bu çekeceğimiz zincir sayısı belirler. Yine şiş ile yaptığımız örgü işlerinden örnek vermek gerekirse nasıl ki atacağımız ilmek sayısı ortaya çıkacağımız ürünün boyutlarını belirliyorsa tığ işlerinde de çekeceğimiz zincir sayısıdır boyutu belirleyen.

 

Tığ İşi Zincir Nasıl Çekilir Ve Nasıl Yapılır ?

 

Şimdi gelelim tığ işi zincirin nasıl çekileceğine; İlk olarak ipin ucunu 7-8 cm’lik kısmından ikiye katlıyoruz. Ve sonunda küçük bir halka oluşturacak şekilde düğüm atıyoruz.

tig-isi-zincir-nasil-cekilir

Ardından tığımızı o halkanın içinden geçiriyoruz. Ve sonra ipimizi tığın üzerine doladıktan sonra tığın ucundaki minik çengel yardımıyla doladığımız iği tığı bulunduğu ipin içinden geçiriyoruz. Ve sonra yine ipi tığımıza dolayıp tığın bulunduğu çemberin içinden geçiriyoruz.

İşte bu işleme zincir çekme deniyor. Her dolayıp halkanın içinden geçirme işlemine bir zincir denir.Çok basit bir uygulama yöntemi olmasına karşın daha sonra öğreneceğiniz birbirinden zorlu dikkat ve beceri gerektiren desenlerin tümünde başlangıç hep bu atacağınız zincirlerdir.

Biraz pratik yaptığınızda zincir çekmenin ne kadar kolay ve hızlı yapılabildiğini siz de göreceksiniz.

 

Tığ İşi Zincir Nasıl Çekilir Videolu Anlatım

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git