Tığ İşi İstiridye Modeli Atkı Modeli ve Yapımı

Soğuk kış aylarının vazgeçilmez el işi olan atkı yapımına bu kışta başlamış bulunmaktayız. Sırayla evin tüm bireylerine varsa yakın arkadaşlarımıza atkı yaparız.

Desen desen model model atkılar öreriz. Hele de şimdi size bahsedeceğim gibi kolay bir atkı örneğiyse hemen bitiverir atkınız.

Haydi o zaman ne dersiniz başlayalım mı istiridye örgü ile yapılmış beremize ? Öncelikle istiridye modeli atkı yapılışı için malzemelerimizi anlatayım;

1- 6 numara şiş

2- Renk renk atkı ipleri

 

Açıklamalı İstiridye Modeli Örgü Atkı Yapılışı 

 

İstiridye örgü ile yapılmış atkı modelimiz 23 ilmek başlanır. Üç diş haraşo örülür ardından iki sıra düz örülür. Daha sonra ilk ilmek örülür o ilmeğin üzerine bir tane dolanır. Bir tane düz, arada dört tane ters, bir tane düz, dört tane ters olarak sıra sonuna kadar geliniyor.

Son ilmekten önce bir defa arttırma işlemi yapılır ve son kalan ilmek örülür.İkinci sırada ilk iki ilmek düz örülür. Üstüne iplik alınıp arttırılır ve bir ilmek düz örülüp,  düz ilmeklerin ikisi bir alınıp kesilir.Aradaki her düz ilmekten sonra kesme işlemi uygulanarak sıra sonuna kadar aynı işleme devam edilir.

İstiridyenin son düz ilmeğini ördükten sonra, bir arttırılır ve iki ilmek düz örülür.Bu şekilde istiridye motifindeki beş düz ilmek kalana kadar iki yandan arttırılıp, aralardan kesmeye devam edilir.

İlk baştan yedi ilmek düz örülür. Takip eden beş ilmeğin ilk ilmeği boşta bırakılır4 ilmek çıkartılıp sağ şişe takılır ve ilk ilmek 4 ilmeğin üstünden atılır sağ şişteki 4 ilmek tekrar sola alınır ve düz örgü örülmüş olur.Geri kalan 7 ilmek de örülür.Sonraki sırada üç diş haraşo örülürken aralardan 4 ilmek arttırılır ardından tekrar 23 ilmeğe ulaşılmış olur. Bu şekilde devam edip motif yapılmış olur.


Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git