Tığ İle File Örgü Nasıl Yapılır ?

Tığ işleri yapılırken en çok karşımıza çıkacak olan tekniklerden birisi de file yapımıdır. Tığ ile öreceğimiz motiflerin içerisinde mutlaka file kullanmak durumunda kalırız. İşte o durumlarda işimize yarayacak olan file örme tekniğinin örgü adımları:

Her tığ işinde olduğu gibi yine zincir çekerek işe başlıyoruz. İhtiyacımıza göre zincir çektikten sonra artık file yapmaya başlayabiliriz.Başlangıç için zincir çekerken örmek istediğimiz ürünün boyutuna göre zincir çekeriz. Başlangıç için çekmiş olduğumuz zincirin ilave olarak 6 zincir çekiyoruz ve  6 ilave zincirden önceki haline göre  3 zincir atlayıp dördüncüye batıyoruz.

Tığımıza ipi dolayıp battığımız yerden tığı çekip ipimizi çıkarıyoruz. Oluşan iki ilmeğimizi de beraber alıyoruz.
Sonrasında ise 5 zincir çekip 2 zincir atlayıp, üçüncü zincirimizin içine batırıp tığa ip dolayıp ipi çekiyoruz. Oluşan iki ilmeği beraber alıyoruz. Bu sırayı bu şekilde bitiriyoruz. 5 zincir çekip, 2 zincir atlayıp üçüncüye batıp ilmek çıkartıp ikisini birlikte alıyoruz. Aynı işlemleri tekrarlayarak yani 5 zincir çekip, 2 zincir atlayıp üçüncüye batarak sıra tamamlanıyor.

tig-isi-file-yapimi

Dikkat edilecek bir önemli husus filenin orta kısımlarındaki kutuları yapmak için 5 zincir çekerken kenarlara geldiğimizde 6 zincir çekerek filemizin kutularını oluşturuyoruz. Sıranın son kutusunu yaparken 6 zincir çektikten sonra yanda oluşan zincirin içerisinden değil de filenin içinden geçiriyoruz.

Bir sonraki sıraya döndüğümüzde fileleri oluştururken zincire değil halkaların boşluğundan geçiriyoruz. Yine aynı mantıkla 5 zincir çekip hemen sonraki filenin boşluğuna batıyoruz. İki sırayı tamamlamış olduk. Bu şekilde diğer sıralara istediğiniz kadar devam ederek filenizi oluşturabilirsiniz.

Tığ ile oluşturduğumuz bu file ile yazlık hırka oluşturabilirsiniz. Ya da yastık, kırlent arkası olarak kullanabilirsiniz.

 

Tığ İşi File Yapımı Videolu Anlatım

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Tığ İle File Örgü Nasıl Yapılır ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. vr dedi ki:

    Cok guzel

Sayfa başına git