Ters Başak Örgü Modeli Ve Açıklamalı Tarifi

Ters başak örgü modelinde ilmekler öyle bir yerleşir ki örgünüze baktığınızda buğday başaklarının rüzgarda eğilmiş halini anımsatır. Büyüklerimiz bu görüntüsü nedeniyle bu örgü modeline ters başak ismini vermişler.

Ters başak örgü modeli ajurlu bir örnek olduğu için sıcak mevsimlerde giymek üzere kendinize elbise tasarımları yapabilirsiniz. Bahar aylarında üzerinize alabileceğiniz bir hırka, hafif bir kazak, bolero gibi çok çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Kenar ilmeğimizi örmeden alıyoruz ve iki ilmek düz örüyoruz.Sonrasında sağ şişimize ipliği bir kez dolayarak ilmek artışı yapıyoruz, yanındaki iki ilmeği düzden birlikte alarak örerek eksiltiyoruz.

Bütün bir sırayı bu işlemi tekrarlayarak bitiriyoruz.

Ters başak örgüsünün nasıl yapıldığını açıklayalım ;

ters-basak-orgu-modeli-ve-yapilisi

Ve örgünün arka yüzüne geçtiğimizde ise örgünün ön yüzünde düz örgü olarak uyguladığımız bu işlemi örgünün arka yüzde ters örgü olarak uyguluyoruz.Yani aska yüzde şu şekilde devam ediyoruz; Kenar ilmeği ördükten sonra bir ilmek örüyoruz, bir ilmek de artırıyoruz.

Bir önceki sırada artış yaptığımız ilmeği de ters olarak örüyoruz.  İkinci ilmek oldu bu. Şimdi ip kendimize doğru olmak kaydıyla artış yapıyoruz ve hemen yandaki iki ilmeği tersten birlikte alarak örüyoruz. Yani ön sırada yaptığımız işlemin aynısını arka yüzde ters örgü olarak yapmış olduk.

Yavaş yavaş ters başak örgü modelimiz ortaya çıkmaya başladı…Artış yaptığımız yerde mutlaka kesme işlemi yapmalısınız. Çünkü örgümüzün ilmek sayısının sabit kalması gerektiğini hiçbir zaman unutmamalıyız. Aksi halde örgümüzün ölçüleri bozulacak ve hoş olmayan bir görüntü çıkacaktır.

Son derece basit uygulaması bir örnek ve kullanımı çok geniştir. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.Ters başak örgü tekniği kullanarak saten ipliklerle uygulayıp, büyük şallar, koltuk, masa örtüleri yapabilirsiniz.

 

Ters Başak Örgü Modeli Ve Yapılışı Eğitim Videosu

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git