Şiş Ve Tığ İle Bal Peteği Örgü Modeli Yapımı

Bal peteği örgü modeli belki de örmesi en keyifli örgü tekniklerinin başında gelir. Keyifli olduğu kadar, ördükten sonra ortaya çıkan sevimli ve bir o kadar şık desenden doları kendinize hayran olacaksınız.Genellikle minik minik desenleri ile çocuklar için örülen kazak veya hırka benzeri örgü işlerinde tercih edilebilir.

Bal peteği örgü modelinin yapılışı yöntem olarak iki ilmeği düzenli olarak bir sağ bir sola çaprazlayarak yanındaki ilmeklerle birleştirme mantığına dayanır.

İşte adım adım bal peteği örgü modeli (desen)’ ni nasıl örebileceğimize dair açıklamalı anlatım. İlk olarak kenar ilmeğimi şişimize alarak başlıyoruz. Kenar ilmekten sonra gelen 2 ilmek sağdaki şiş yardımı ile sağa doğru dikkatlice çaprazlanır.
 

Bal Peteği Örgü Modeli Nasıl Yapılır Açıklamalı Anlatım

 
Çaprazladığınız ilmekler sol şile alınıp düz biçimde örülür. Bu kez de diğer taraftaki 2 ilmek sol şişin yardımı ile sol tarafa doğru çaprazlanır. Şimdi de sol şişe almış olduğunuz ilmekler düz örgü ile örülür.
Daha sonra modelin arka tarafına geçilir.

Bal peteği örügsünde desenin arka tarafındaki sıralar ters örgü mantığıyla örülür.İkinci sıraya geldiğinizde ise ilk sırada yapmış olduklarınızın tersini uygulayarak örme işlemine devam edersiniz. Yani ilk sırada sola çaprazlığımız ilmekleri bu kez sağa, ilk sırada sağa çaprazladığımız ilmekleri de sol tarafa doğru çaprazlarız.

Daha sonra gelecek olan tüm sıraları bu şekilde çaprazlayarak örmeye devam ettiğinizde minik minik petekler oluşturduğunuzu göreceksiniz.Yazının başında da bahsettiğimiz gibi örmüş olduğunuz model bittiğinde ise kendinize ve çıkarmış olduğunuz bu işe inanamayacaksınız. Bu arada çaprazladığınız ilmek sayısını artırarak peteklerin genişliğini büyütebilirsiniz.Dilerseniz farklı renkleri kullanarak rengarenk bal peteği desenli işler yapabilirsiniz.

 

Bal Peteği Örgü Tekniği İle Örülmüş Örgü Modelleri

 

 

Bal Peteği Örgü Modeli Nasıl Örülür Eğitim Videosu

 
Aşağıdaki eğitim videosunu izleyerek bal peteği örneğini nasıl çıkarabileceğinizi daha detaylı olarak öğrenmiş olacaksınız.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git