Sararmış Dantel Örtülerimizi Nasıl Beyazlatabiliriz ?

Eskiden evlerimizin en gözde dekorasyon ürünlerinden olan dantel örtüler dekorasyonda olmazsa olmazlarımızdı. Gerçi halen azda olsa yerini korumaktadır.Bu dantellerimizin en büyük sorunlarından biriside sararmasıdır.Nerelerde kullanılmaz ki danteller sehba üzeri , televizyon üzeri, fiskos masasına hatta telefonların üzerine bile konurdu bir zamanlar.

Şimdilerde çok fazla kullanılmasa da hepimizin evinde sakladığımız bir takım dantel örtülerimiz vardır. Peki bu dantel örtüleri nasıl saklayabiliriz. Bunun için size bir kaç ipucu fikrimiz var. Dantelleri biliyorsunuz saklaması zordur.

Danteller çabuk sararır ve eski bir görünüm kazanır. Peki sararmış dantel örtüleri nasıl beyazlatabiliriz. Hemen bu sorunun cevabına geçiyoruz.

 

Sararmış Danteller Nasıl Temizlenir Ve Beyazlatılır

 

Dantel örtülerimiz çok narin bir el işçiliği ile yapıldığından temizlerken de hassas davranmamız gerekmektedir.Dantellerimizi temizlerken deterjandan ve kimyasaldan çok doğal temizlik ürünlerini tercih etmemiz gerekir.

danteller-nasil-temizlenir

Hemen temizliğe geçiyoruz. Öncelikle bize gerekli olan bir litre suyumuzun içine bir kaşık çivit koyarak başlayacağız. Ve dantel örtülerimizi bu suyumuzda yıkayacağız.İyice çok hırpalamadan yıkadıktan sonra durulayarak kurutacağız. Aynı işlemi limon suyu katarak da uygulayabilirsiniz.

Sararmış dantelleri temizlemenin bir diğer püf noktası ile dantel örtülerimizi yıkayacağımız kaba tuz atarak ılık suyumuzda iki üç saat kadar bekleteceğiz.Ve sonrasında durulayacağız.

Sararmış dantelleri beyazlatmak için bir teknik ise bir litre sütümüzü kaynatacağız ve sonra ılık hale gelmesi için bekleyeceğiz.Ilımış olan sütümüze iki kesme şeker atacağız.Devamında dantel örtülerimizi ılımış sütümüz ile yıkayacağız. Yıkama işlemi bitince iki üç saat tuzlu suda bekleteceğiz. Ve sonrasında durulayacağız.

Bahsettiğimiz dantel beyazlatma yöntemlerini kullanarak dantel örtülerinizi uzun ömürlü bir şekilde kullanabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git