Rende Örgü Modeli Tekniği Ve Yapılışı

Uyguladığımız örgü modellerinin bazıları isimlerini ev hanımlarının sürekli olarak kullandığı ev aletlerinden alıyor.Şimdi öğreneceğimiz örgü tekniği de adını bir mutfak gereci olan rendeden alıyor. Havuçlarımızı, domateslerimizi rendelediğimiz rendeye benzeten bir model.

Rende örgü modelin de örgünün arka yüzünde oluşan bir örnektir. Ve örgü tekniğinde ilmek sayısı iki ve ikinin katları olacak şekilde kullanmalıyız. Rende örgü modeli nasıl yapılır ? Bunu anlatacak olursak; İlk olarak her zaman yaptığımız gibi kenar ilmeğimizi sağ şişimize alıyoruz ve iki ilmek ters örüyoruz.

 

Rende Örgü Örneği Yapılışı Detaylı Anlatımı

 

Daha sonra ipliğimizi bir kez sağ şişe doluyoruz yani bir ilmek artırıyoruz. Sonrasında tekrar iki ilmek ters örüyoruz. Burada sol şişin yardımı ile dolamış olduğum ipliği iki ilmeğin üzerinden geçiriyoruz. Bu işlemde iki ilmeğimizi artırdığımız ilmeğin içerisinden geçirerek sağ şişimize almış oluyoruz. Örgünün arka yüzünde bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar yapıyoruz.

Örgünün ön yüzünde geldiğimizde ise bütün ilmekleri sıra boyunca düz olarak örüyoruz.Bir sonraki sıraya geçtiğimizde rendelerin üst üste değil de çaprazlama sıralanması için küçük bir değişiklik yapıyoruz.

Yani bir sonraki sırada iki rende arasındaki iki ilmeğin boş olduğunu göreceksiniz. Ayrıca kenar ilmeğinden sonra gelen iki ilmeğin boş olduğunu da göreceksiniz. Bundan sonra yapacağınız rende kenar ilmekten hemen sonra olacak…

Ondan sonraki rende de alt sıradaki iki rende arasındaki boşlukta oluşacak. Bu işlemleri yaptığınızda iki rende arasında bir rende oluştuğunu göreceksiniz. Kullanacağınız kalın şişler ve iplikler sayesinde rendelerin daha belirgin ve büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Rende örgü tekniğini kullanarak çocuklarınıza veya tüm sevdiklerinize çok güzel kabanlar, çok kullanışlı ve şık kazaklar hırkalar yapabilirsiniz.

 

Rende Örgü Nasıl Örülür Eğitim Videosu

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git