Pratik Aslan Motifli Örgü Patik Yapılışı

Anne olduğunuz zaman çocukların o büyülü dünyasını, arkalarından sürekli bir koşuşturmacalarını daha iyi anlıyorsunuz. Onları daha iyi anladıkça söz geçirebilmenin ne kadar da zor olduğuna şahit oluyorsunuz. Koşarken dizlerinin üstüne düştüğünde bile sanki onun dizleri değil de sizin dizleriniz acıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Anne olunca anlarsın derlerdi ya çok doğruymuş. Gelelim bizim can parçalarımız için yaptığımız örgü modellerinden bir başka modele. Bu modelimin adı aslan motifli örgü patik. Son derece kolay ve şık bir tasarım.

Vereceğim ölçüler 3-6 yaş arası için ideal örgü patik olan ölçülerdir. Patiğiniz için istediğiniz renkte ip tercih edebilirsiniz. Kalın ip olmamasına dikkat edin. Kalın ipten yapılan patik çocuğumuzun ayaklarını rahatsız edip sıkabilir. Biz oğluma aslanlı patik yaptık.

 

Açıklamalı Aslan Motifli Patik Nasıl Yapılır ?

 

Haydi, sizde bizimle birlikte aslanlı patiğe başlayın…Tığ kullanmasını bilen biri için çok basit ve çok şık bir örnek. İlk önce 6 zincirle başlıyoruz. Bu 6 zincire ek olarak iki zincir daha çekiyoruz ve geriye dönerek 3. zincirden başlayıp tırabzan yapıyoruz. Son zincire de dört tane tırabzan yapıyoruz. Bu işlemin aynısını bir kere daha tekrarlıyoruz.

Alt kısma geçerek tırabzanlar yapmaya devam ediyoruz. Son batma yerine dört tırabzan daha yapıyoruz.  İkinci sıraya geçtiğimizde her iki kenardan da üç tırabzana ikili batarak arttırmalar yapıyoruz.  Üçüncü ve dördüncü sıra için de yukarıda saydığımız işlemlerin aynısını yapıyoruz.Sonrasında artırma yapmıyoruz ve toplamda 8 sıra örüyoruz. 9. sıradayken son 5 tırabzanı yapmıyoruz ve geriye dönüp iki zincir çekip örmeye devam ediyoruz.

Örme işlemi bitince ipi kopartıyoruz. Üzerine bir sıra çim örgü yapıyoruz. Şimdi sırada sarı ipe geçmek var. Sarı iple 6 sihirli halkayla başlıyoruz ve 5 sıra yapıyoruz. Üzerine de çim örgü yaparak süslüyoruz.


Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git