Pembe Şeker Veya Bon Bon Şeker Örgü Modeli

Pembe şekerlemeleri hangi çocuk sevmez ki… Bizler anneleri babaları olarak onları pembe şekerlere mutlu etmeye bayılırız.  Hal böyle olunca kadınlar olarak bu mutluluğu örgülerimize yansıtmamız gerekir. Genellikle çocuklarımız için yaptığımız örgülerde kullandığımız bu desen pembe ve beyaz iplik kullanarak yapıldığında pembe şeker örgü modeli adı verilir.

Ama pembe renk sadece kız çocukları için uygun olduğundan bu deseni turuncu, sarı gibi renkleri kullanarak da yapabilirsiniz. Pembe şekerler diye bile bu desen bazı kadınlar arasında bonbon şeker örgü modeli diye de bilinir.

Gelelim pembe şeker deseni yada bonbon şeker deseninin nasıl yapıldığına; Bu deseni çıkarmak için 3 ilmekten oluşan 4 sıra renkli iplikle (Pembe, turuncu ya da sarı şekerleme desenini ne renk istiyorsanız o renk tercih edebilirsiniz) iki sıra beyaz iplik ile düz örgü şeklinde örüyoruz.

 

Pembe Şeker Örgü Modeli Nasıl Örülür ?

 

Daha sonra beyaz ipliğimize geçip başlangıç ilmeği de dahil olmak üzere iki ilmek beyaz ipliği dü olarak örüyoruz. Üç ilmek ördüğümüz renkli ilmeği ortasındaki ilmekten sonra aşağı doğru beyaz ipliğe gelinceye kadar 4 ya da5 sıra söküyoruz. Renkli sıraları sökerek ulaştığımız beyaz ilmeği sağ şişimize alıp sökülmüş olan renkli iplerin arkasında önüne doğru geçirerek en üst sıradaki ilk ilmeği beyaz ipliği şişimize dolayarak düz olarak örüyoruz.

Ardından gelen turuncu ilmekleri yine beyaz iplikle düz olarak üç ilmek daha örüyoruz. Ardından örgünüzün bir alt sırasındaki bonbon şekeri deseninin ortasına gelen renkli ilmeği yine alt sıradaki beyaz iplik sırasına kadar söküp bir önceki işlemleri uyguluyorsunuz.  Anlaşıldığı gibi bu sırayı aynı işlemlerle tamamlıyoruz.

Örgünün arka yüzünde beyaz ile bütün ilmekleri ters olarak örüp tekrar ön yüze geliyoruz.Ön yüze geldiğimizde turuncu ipliğe geçerek dört sırayı düz bir şekilde örüyoruz. Geri kalan sıralar bu 3 sıradaki işlemlerin tekrarı şeklinde devam ediyor.

 

Pembe Şeker ( Bonbon Şeker ) Örgü Modeli Videolu Anlatım

 

Paylaş:

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir