Patchwork Tekniği İle Yapılmış Çanta Modelleri

Hanımlar bu yazımızda patchwork diğer bir deyişle kırkyama tekniği ile yapılmış çantaları inceleyeceğiz. Kırkyama tekniği ( Patchwork) ile eski eşyalarınızı değerlendirerek harika ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. Patchwork ( kırkyama ) nasıl yapılıyor derseniz eski parça kumaşlarınızı toplayarak hayal gücünüzü kullanarak veya kendinize bir model alıp  bu parçaları birleştirmek suretiyle modelimizi yapıyoruz ve ortaya şık ve güzel ürünler çıkarmış oluyoruz.

Patchwork tekniğini uygularken kullanılan bazı terimlerden bahsedeceğim; Aplike: Elimizdeki diğer kumaşımıza dikmek suretiyle farklı bir desen veya biçim oluşturmaya denmektedir.Verev biye Yapmak : Kapitonemizin 3 parçasını birbirlerine uygun olarak dikip kapatmak için oluşturduğumuz kumaşın verevinden kesilmiş halidir. Blok : Desenimizi oluşturmamız için birbirine dikilen kumaş parçalarından ortaya çıkan kare şekline bloklara verilen addır. Bordür: Yapmış olduğımuz patchwork (kırkyama) parçamızın kenarlarını oluşturan kumaş şeridine verilen addır.Kapitone : 1 kat kumaşı, elyaf ve arka kısıma kullanılacak olan kumaşımızın birbirine dikilmesi ile oluşmasına verilen terimdir.

Bu linkimizde bu teknik ile pratik puf nasıl yapılır anlatmıştık : Kırkyama Puf Yapılışı

 

Patchwork ( Kırkyama ) İle Yapılmış Çanta Örnekleri

 

Patchwork ( Kırkyama ) Yapılışı Pratik Bilgiler

 

– Bu tekniği uygularken kumaşları düzgün kesmek istiyor iseniz kumaş kesme aleti olan “cutter” kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

– Kumaş ölçülerinizi 60-90-45- gibi hassas ölçülerde bile kesmenize yarayacak “kesim tahtası” cutter ile kesilmeyecek olan yeşil tahta kullanmanız düzgün ölçülerde kesim yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Patchwork kalıpları mutlaka kullanmalısınız kartondan kesilmiş veya hazır satılan ürünlerden alabilirsiniz.

– Kullandığınız iplikler birleştirme esnasında pamuklu iplikleri tercih ediniz. Yorganlama yapacaksanız özel bir iplik olan mounline iplikler daha uygun olacaktır.

– Kumaşlarınızı keserken ölçülendirirken kullanacağınız “uçan mürekkepli kalemler” sizin çok işinize yarayacak. Başka bir makalemizde görüşmek üzere hoşçakalın.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git