Örgüde İşkembe Modeli Tekniği Ve Örülüşü

İşkembe modeli örgü tekniğinde unutmamamız gereken en önemli kural ipin her zaman iç tarafta olmasıdır.Bu bilginin altını çizdikten sonra işkembe tekniğini uygulanışına geçebiliriz..

İlk olarak kenar ilmeğini aldıktan sonra ipliği kendi tarafımıza döndürüyoruz. Kenar ilmeğini aldıktan sonra ipliği kendimize doğru çeviriyoruz, bir ilmek ters örüp bir ilmek örmeden alıyoruz ve ipi şişin üzerine doluyoruz. Bu şekilde tekrar ederek sıranın sonuna kadar örüyoruz.

İşkembe örgü tekniği nasıl yapılır sorusuna şu şekilde devam ediyoruz.İkinci sıraya yani arka sıraya başlarken yine ilk olarak kenar ilmeğimizi alıyoruz. Sonrasında şişin üzerine doladığımız ipliği örmeden sağ şişe alıyoruz. Ardından yanındaki iki ilmeği de sırayla ters olarak örüyoruz. Bütün bu işlemleri yaparken ipliğin yine bize doğru olması gerektiğini unutmayın.

 

İşkembe Örgüsü Yapılışı Detaylı Anlatım

 

Örgünün arka sırasını yine aynı işlemleri tekrar ederek bitiriyoruz.Kenar ilmekler hiç bir zaman örgünün desenine dahil edilmez. Çünkü kenar ilmekler örgüde dikiş için bize gereklidirler.Üçüncü sıra için yine kenar ilmeğini alıyoruz, bu sırada uygulayacağımız işlem de çok basit. Şişimizdeki tek olan ilmekleri örmeden sağ şişimize alıyoruz. Sonrasında yan yana olan iki ilmeği çift olarak örüp alıyoruz.

Bütün bir sırayı bu şekilde tamamlıyoruz. Bu sırada birlikte aldığımız çift ilmekler bir önceki sıramızda şişe ip dolayarak aldığımız ilmekler olduğunu hatırlatmakta fayda var.Modelin geri kalanı ikinci sıradaki işlemler ile üçüncü sıradaki işlemlerin tekrarı olarak devam ediyor.

Sık sık karıştırılsa da aslında çok basit bir teknik… Bir uyarı daha yapmak gerekirse işkembe örgü modeli çok fazla iplik tüketen bir örgü tekniğidir. Ama neticesinde çok şık ve inanılmaz kalınlıkta kazaklar ve ceketler ortaya çıkarabilirsiniz.

 

İşkembe Örgü Modeli (Deseni) Yapılışı Eğitim Videosu

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git