Örgü Kahve Çekirdeği Örneği Açıklamalı Tarifi

Sevgili hanımlar sizlere bugün çok zormuş gibi gözüken ama aslında bir o kadar zevkli ve kolay olan bir örgünün anlatımını yapacağız. Örgü modelimiz ajurlu lale modeli olarak geçiyor. Bir diğer namı ise kahve çekirdeği örgü modeli olarak adlandırılıyor.

Ajurlu lale modeli önden eksilterek arkadan artırılarak örülen bir örgü modelidir.Lafı daha fazla uzatmadan kahve çekirdeği örgüsü nasıl yapılıyor bir görelim.

Bize gerekli olan malzemeler ip , şiş hepsi bukadar :) Birazda maharet elbette. Ajurlu lale modelinin yapılışına başlarken bir 1 ters üç düz olarak iki 2 sıra öreceğiz.

 

Ajurlu Lale Örneği Nasıl Örülür ? (Kahve Çekirdeği Örü Modeli )

 

Devamında ise bir sıra örerek arka taraf geldiğimiz zaman arka tarafta ise ters olarak örmeliyiz. yani düzleri ters tersleride düz olarak örmeye özen göstermeliyiz. Özetlersek arkadan öreceğimiz de bir 1 düz Üç 3 ters olarak örmeliyiz. Bu anlattığımız şekilde iki sıra öreceğiz.

Öne geldiğimizde ilk ilmeğimizi aldıktan sonra 1 ters ve 3 düz örgümüzü yaptıktan sonra sağdaki şişimizdeki ilmeklerden 3.sünü (düz ördüğümüz ilk ilmeği) sol şişimizle alıp önündeki 2 ilmeğin üzerinden atlatıp bırakıyoruz. Böylece 1 ilmeğimiz eksiliyor.

Bir 1 ters Üç 3 ilmek düz tekrarlayarak örüyoruz ve yeniden sağ şişimizdeki 3.ilmeği önündeki ilmeklerin üzerinden sol şişimizin yardımıyla geçirip bırakıyoruz.Aynı işlemi sıramızın sonuna kadar devam ediyoruz ve kenar ilmeğimizi de örerek dönüyoruz. Arka tarafta yine kenar ilmeğimizi alıp ön sırada 1 ters olan ilmeğimizi 1 düz olarak öreceğiz. Önden ördüğümüzde 1 ilmek atlatarak 3 olan ilmeğimizi 2 ilmeğe düşürmüştük bu sebepten dolayı bu kısımda arttırma yapmamız gerekiyor.

İki (2) ilmeğimizin birincisini örüyoruz, ipimizi sağ şişimize Bir kez dolayarak arttırmamızı yapıyoruz ve İki 2.ilmeğimizi de örüyoruz. Bu şekilde ilmek sayımızı tekrar 3 e çıkarmış bulunuyoruz. Bir 1 ters örerek kalan 2 iki  ilmeğin ilkini örüyoruz, sağ şişimize ipimizi dolamak suretiyle arttırmamızı yapıyoruz ve diğer ilmeğimizi de örüyoruz.

Ajurlu lale örgüsünün yapılışına aynı işlemimizi sıramızın sonuna kadar tekrarlıyoruz.Kısaca bir alt kısımda eksilttiğimiz ilmeği arka sıralarında tekrar artıracağız.Bu sayede ön kısım da eksilterek arka kısımda arttırma yapmak sureti ile  modelimize devam ediyoruz.

Anlatabildiysek ne mutlu bize şimdiden deneyen tüm hanımlara kolay gelsin.

 

Kahve Çekirdeği Örgü Modeli Yapılışı Resimli Anlatım ( Ajurlu Lale Örgü Modeli )

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git