Okul Öncesi Abaküs Nasıl Yapılır ?

Çocukluğumuzda, matematik öğreniminde ve hesap işlerinde kullandığımız abaküsleri hatırlamayanınız yoktur. Şimdi herkeste hesap makinesi olsa da küçük çocukların 4 işlemi öğrenmesinde abaküs çok yardımcı bir alettir.

Biz de hem çocuğunuzun matematik öğreniminde yardımcı olması hem de dekoratif bir eşya olması sebebi ile abaküs yapımını size anlatmaya karar verdik.Yapımını göstereceğimiz abaküsü dekoratif bir eşya olarak ta kullanabilirsiniz. Oldukça farklı ve orijinal bir hava katacaktır.

Abaküs 4 tane kenarın içine art arda yerleştirilmiş 10 tane çubuğa geçirilen 10’ar tane boncuk ya da taş gibi tane tane sayabileceğimiz eşyalar yardımı ile yapılır.Bizim yapacağımız abaküs için 4 tane tahta parçası, 10 adet demir çubuk ve 100 tane çeşitli renklerde boncuğa ihtiyacımız var.

kolay-abakus-yapimi

 

Kolay Abaküs Nasıl Yapılır ?

 

Kolay abaküs yapılışı için ilk yapmamız gereken şey elimizdeki 4 tahta parçasından daha uzun olan 2 tanesini birbirleriyle simetrik şekilde 10’ar tane delik açalım. Daha sonra elimizdekileri demir çubukları bu tahta parçalarına geçirelim. Demir çubukların da aynı boyda olması gerekir.

Bunun ardından elimizde kalan iki tahta parçasını demirleri yerleştirdiğimiz iki uzun tahta parçasının iki kenarına yapıştırarak ya da çivileyerek abaküsümüzü tamamlayalım. Tahta parçalarını vernikleyebilir ve boyayabiliriz. Böylece daha şık ve dekoratif bir görünüm sağlamış oluruz.

abakus-nedir-nasil-yapilir

Abaküs yapımı gördüğünüz gibi oldukça kolay. Kısaca abaküsümüzün kullanımına da değinelim. Her boncuk 1 sayıya denk gelmektedir. Matematik işlemlerini yaparken boncukları kullanarak sonuca ulaşabiliriz. Mesela 9 + 8. Önce tek tek sayarak 9 tane boncuk ayırırız. Daha sonra yine tek tek sayarak 8 tane boncuk ayırırız ve ayırdığımız tüm boncukları sayarak doğru sonuca ulaşırız. Bu durumda ayırdığımız boncuk sayısının 17 olması gerekiyor.

Çocuklarınıza abaküsün kullanımını öğreterek matematikten zevk almalarını sağlayabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git