Muğla İğne Oyası Yazma Modelleri

İğne oyası modellerinin yöreden yöreye farklılık gösterdiğini daha önceki en güzel iğne oyaları yazımda bahsetmiştim bugün ki konumuz ise Muğla iğne oyası modelleri olacak.İğne oyası namaz örtüsü ve iğne oyası yazma modellerinden çok beğendiğim modeller var galerimize bunların birçoğunu ekledim.

 

İğne Oyası Motifleri

 

Bir çok iğne oyası tekniği ile ilgili örnekler galerimizde mevcut.İğne oyası gül yapılışı, küpe çiçeği modeli yapılışı ,kelebek yapılışı,çiçek motifi yapılışı gibi birçok teknikler bulunuyor.
Modeller çok karışık değil fotoğrafların netlik derecesi gayet iyi. İğne oyası ören arkadaşlar rahatlıkla modellerden oya örneklerini çıkarabilirler diye düşündüm.İçlerinde zor olan modeler de, kolay olan modeller de var artık sizin beğeninize kalmış hangisini örmek isterseniz.

Muğlalı bayanların ördüğü iğne oyası modelleri motifleri çok zarif.El emeği göz nuru çok güzel namaz örtüsü modelleri var ben içlerinden bazılarına bayıldım.Çeyizlerin tam olması için içinde mutlaka iğne oyası el işleri olması gerekir öyle değil mi? Geleneğimizi, kültürümüzü  çok güzel yansıtıyor Türk danteli.Ne güzel ve kendine özgü zarif, şık ve paha biçilemez iğne oyası el yazması modeller.Muğla yöresine ait oya örneklerinden sonra diğer yörelerinde şık ve güzel iğne oyalarından modeller sunmak istiyorum.Anlatımlı iğne oyası örnekleri üzerine de bir yazımız olacak,sonra ki makalelerde buluşmak dileğiyle.

 

Muğla İğne Oyası  Modelleri:

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git