Mekke Gülü (Hibiskus) Nar Çiçeğinin Yararları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda bitki çaylarını seven veya doğal çay içmekten yana olan bayanların sürekli aradığı bir bilgi öncelikle Mekke gülü yani nar çiçeği hakkında kısa bir bilgi verelim.

Hibiskus su ihtiyacını gidermek için kullanılan çöl iklimlerinde yetişen bir bitkidir. Güzel görünen ve güle benzeyen bu bitki halk dilinde Mekke gülü yada nar çiçeği olarak bilinmektedir.

Genellikle hibiskus nar çiçeği mi diye aranır ve sorulur. Kelime anlamı şifa veren, ferahlatan anlamına gelmektedir. Sudan’ın geleneksel bir içeceğidir ve demlenerek içilmektedir.

Peki Nar Çiçeği Yani Hibiskus Mekke Gülü Faydaları Nelerdir ?

Mekke gülünün kan şekerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Kısa aralıklarla acıkan veya şekere bağlı çok yeme sorunları yaşayan kişiler tarafından tüketilebilir.

mekke-gulu-nar-cicegi-mi

Şeker ihtiyacı duyan kişilerin de tatlı yeme isteğini yok etmekte. Aynı zaman da yağ hücrelerinin yakılmasında ve yok edilmesinde etkili bir çözümdür. Sindirim sitemi, kabızlık problemi gibi sorunlar yaşayan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği gibi hazmetme problemleri yaşayan kişiler de rahatlıkla kullanabilir.

Soğuk algınlığı, grip, öksürük ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Yüksek oranda C vitamini içeren Mekke gülü diğer bir ismi ile hibiskus aynı zaman da akciğer kanseri riski taşıyan kişilerinde kullanması gereken bitkilerdendir.

Günde iki bardaktan fazla tüketilmesi önerilmeyen Mekke gülü demlenerek tüketilmelidir. İçerisine limon, tarçın veya karanfil ekleyerek de tüketebilirsiniz. Sıcak tüketimden hoşlanılmadığı durumlarda soğutulup buz ekleyerek farklı bir tat elde edilebilir.

Mekke gülü & nar çiçeğinin yan etkileri ise demir emilimini engellediği için anemi tedavisi gören hastalar tarafından kullanılmamalıdır. Guatr ve tiroid gibi rahatsızlıkları olan hastaların da tercih etmemesi gereken bir bitkidir.

Paylaş:

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir