Mardin Yöresine Ait İğne Oyası Modelleri

Sevgili takipçilerimiz bugünkü makalemizde mardin yöresine ait iğne oyası modelleri ve örneklerine yer vereceğiz. Bildiğiniz gibi Türkiye’nin her bölgesinde farklı özelliklerde ve şekillerde iğne oyası modelleri ve iğne oyaları yapılmaktadır.

Mardin ilimizde kültürel açıdan olsun tarihi açısından olsun bu örneklerin modasının şekillendiği bir ilimiz diyebiliriz.

Mardin’deki elişi çalışmalarının en nadide ve görsel olanları Mardin ili iğne oyası modelleridir. Peki Mardin yöresinde hangi tarz iğne oyaları yapılır ? diye sorarsanız bunların başında lale çiçeği iğne oyası modeli, acem borusu iğne oyası modeli, iğne oyası tespih çiçeği başta gelmektedir.

Mardin İğne Oyası Modelleri Genel Özellikleri Nelerdir ?

Mardin ilimiz kültürel açıdan turistlik bölge açısı olmasından iğne oyası modelleri büyük ilgi görmektedir. Tabiki Mardin iğne oyaları yanı sıra fularlar, örgü şal kenarları kırlent kenarları çeşitli işlemeler gelen ziyaretçilere görsel bir ziyafet sunmaktadır.

Mardin iğne oyası modelleri genellikle koyu tonlara sahiptir.Bunun yanı sıra mardin yöresel iğne oyaları en çok mevlit örtülerinin kenarlarında havlu kenarlarında ve yastık ucu veya vitrin örtüsü kenarlarında kullanılır.

Mardin Yöresel İğne Oyası Modelleri Fotoğraf Galeri

Mardin yöresine ait iğne oyası modellerine ait bilgiler aktardıktan sonra birde bu güzel örneklere bir göz atalım sizler için oluşturduğumuz fotoğraf galerimizde bu örnekleri bulabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git