Lohusa Tacı Nedir ? Lohusa Tacı Modelleri

Lohusa tacı, geleneği pagan dönemlere kadar dayanan, adı üzerinde doğumdan sonraki ilk zamanlarda takılan, albastı, ya da alkarısı denen hastalıklara yol açtığı söylenen bir cine karşı korunma yöntemi olarak takılır. Kırmızı renkte yapılır. Bunun nedeni albastının bu renkten korktuğu ve bu sayede lohusa kadınlardan uzak durduğuna inanılmasıdır.

Günümüzde bu inanış pek kalmamış olsa da lohusa tacı yeni doğum yapmışlara bir moral kaynağı olarak verilen bir hediye olarak varlığını sürdürmekte. Siz de kendiniz kolaylıkla ulaşabileceğiniz malzemelerle kendinize ya da lohusalık döneminde olan bir yakınınıza lohusa tacı yapabilirsiniz. Bizim lohusa tacı yapımı işin kullanacağımız malzeme keçe olacak. Keçeden lohusa tacı yapımı oldukça kolay ve eğlenceli bir iştir. İşlem tamamlandıktan sonra hediye edeceğiniz lohusa annenin gözlerindeki mutluluk ışığı da en büyük hediyeniz olacaktır.

 

Keçeden lohusa tacı yapımı;

 

Çok basit malzemelerle keçeden lohusa tacı yapmak mümkündür. İhtiyaç duyacaklarımız; istediğimiz renkte keçe kumaşı (kırmız olması tercih sebebidir. Albastıyı unutmayın), zevkinize göre bir taç, yapıştırıcı, makas ve kurşun kalem.

İstediğimiz şekil keçe üzerine kurşun kalem yardımıyla çizelim. İsteğe göre kalp, yıldız gibi şekiller olabilir. Çizdiğimiz bu şekil ilk tabanımızı oluşturacak. Kurşun kalemin izinin olduğu tarafın alta gelmesine dikkat edin. Üzerine dilerseniz bebeğinizin ya da lohusa annenin adını yazabilirsiniz. Eğer isim yazmak istiyorsanız tabandan farklı renkte keçeden keseceğiniz harfler, şık olacaktır. Kesilen harfler yapıştırıcı yardımıyla tabana yapıştırılır.

Malzemelerin kuruması beklenir. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra hazırlanan taç süsü tacın istenilen tarafına denk gelecek şekilde taca yapıştırılır. Yapıştırma işlemini başka, ufak bir parça keçe yardımıyla yapın. İşte, keçeden lohusa tacımız hazır.

 

Lohusa Tacı Modelleri

 

Keçe yardımıyla birçok başka eşya da yapabilirsiniz.Sizler için hazırladığımız galerimizde kırmızı lohusa tacı modellerine göz atabilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git