Kurtçuk Püsküllü Şal Şeması Ve Yapılışı

Kızımıza gelinimize hepimizin yapmış olduğu bir şal mutlaka vardır. Her altın günlerinde farklı bir örnek öğrenip onu uygulamaya çalışıyorum. Şimdi ise bir başka şal örneğini olan püsküllü kurtçuk şal modelini birlikte inceleyelim. Haydi başlayalım…

İlk önce kurtçuk püskülün yapımı ile başlayalım ve bunun için tam sekiz santim zincir çekip ardından geri dönelim. Bütün zincirlerin üzerine ikişer tırabzan yapalım ve zincire başladığımız noktaya geri gelelim.

Sonrasında bir sık iğne ile şala bağlantı yapalım ve bir adet püskülümüzü bu şekilde elde etmiş olalım. Ardından bir ilmek atlıyoruz ve yine baştan yapmış olduğumuz işlemleri yaparak püskül elde etmiş oluyoruz.

 

Şemalı Püsküllü Kurtçul Şal Modeli

 

Şalın yapımına geçtiğimizde beyaz ip ile tam yirmi altı ilmek atalım ve koyu pembe ip ile tam yetmiş dört ilmek beyaz ile yirmi altı toplamda yüz yirmi altı ilmekle başlamış oluyoruz.

Kurtçuk Şalı Nasıl Yapılır ( Açıklamalı Anlatım )

 

Daha sonra iki diş haraşo örelim ve her iki taraftan üçer ilmek örgü boyunca haraşo yapalım renkleri sırayla uygulayalım ve kalan 120 ilmeği düz örmüş olalım. Pembe ile örülen yetmiş dört ilmek yirmi sekiz santim örüldükten sonra tam altı santim beyaz ip ile örülür ve yirmi altı ilmek beyaz ilmek yetmiş dört ilmek mor yirmi altı ilmek beyaz ip ile örüyoruz.

Sonrasında mor ile ördüğümüzü yetmiş dört ilmek atmış yedi santimetreye ulaştığında yine tam altı santim beyaz renk örüyoruz. İlmeklerimiz 26 ilmek beyaz, 74 ilmek pembe, 26 ilmek beyaz olacak. Daha sonra pembe ile ördüğümüz ilmekleri ise yirmi altı santim örüyoruz böylece bütün ilmekleri iki diş haraşo örüp tek seferde kesip bitiriyoruz. Ardından en başta yaptığımız kurtçukları iki tarafa da geçiriyoruz.

Hepsi bu kadar arkadaşlar başka bir yazıda görüşmek üzere.

Paylaş:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir