Külotlu (Ten) Çorap Nasıl Temizlenmelidir ?

Külotlu çoraplar kadınların kış aylarında sıcaktan koruması yaz aylarında ise iyi bir tamamlayıcı giyim aksesuarı olması nedeniyle sıkça kullandığı bir çorap türüdür. Kış aylarında sıcak tutmaya yardımcı olması açısından yünlü ya da pamuklu kalın türleri tercih edilirken, yaz aylarında giyilen kıyafete ya da tene uyumlu şıklığı tamamlayıcı bir nesnedir. Külotlu (Ten) çorapları temizlerken bu sahip oldukları farklılıklar göz önüne alınarak farklı temizleme yöntemleri uygulamalıyız.

Külotlu çorap nasıl temizlenir sorusunu sormadan önce temizlenmesinde çorabın kalınlığı ya da inceliği belirleyicidir bu konuya dikkat etmemiz gerekir. Kalın külotlu çoraplar düşük ısıda yıkanmalıdır. Aksi durumlar çekmeye neden olarak külotlu çorabın orijinal formunu bozacaktır. Pamuk ya da yünden yapılmış külotlu çoraplar düşük ısıda az deterjan kullanarak yıkanmalıdır. Külotlu çoraplar yıkandıktan sonra kurutmak için kesinlikle asmamalısınız.

kulotlu-corap-nasil-temizlenir-yikanmalidir

Bu durum külotlu çorabın sarkmasına neden olacaktır. Bunun yerine sererek kurutmayı tercih etmelisiniz.İnce külotlu çorapların yıkanması daha farklı olmalıdır. İnce külotlu çorapların yıkanmasında kaçma riski vardır. Bu yüzden makinaya çoraplarınızı bir bez torba içerisinde atabilirsiniz. Temizleme için kullanılan bez torbanın yeterli büyüklükte olduğundan emin olun. İnce külotlu çorapların yıkanmasında ılık su az deterjan ve makinanın hafif programlarını seçmeniz yeterli olacaktır.

kulotlu-corap-nasil-temizlenir

Külotlu çorapların rengi de hangi tür çamaşırlarla yıkanılması gerektiği hususunda belirleyicidir. Beyaz ve ten rengi çoraplarınızı beyaz kirlilerle ya da beraber yıkayabilirsiniz. Farklı koyu renkte çoraplar ise koyu renkli, elbiselerinizle beraber yıkayın. Bu durum çoraplarınızın renginde değişim meydana gelmemesini sağlayacaktır.Külotlu çorap yıkanmasında, çorapların özellikleri fark etmeksizin az miktarda deterjan kullanılmalıdır.

Fazla deterjan kullanımı deterjanların tamamen arınmasını engelleyebilir. Bu durum çoraplar üzerinde leke kalmasına neden olur. Koyu renkli çoraplarda bu risk daha fazla olabilmektedir. Yıkama işlemi sırasında ne kadar deterjan kullandığınıza dikkat edin. Külotlu çoraplar nasıl yıkanmalı sorusunun cevabını bu anlatımla vermiş olduk.

Eğer elinizde eski ve yıpranmış ten çoraplarınız var ise ve kullanılmayacak aşamaya gelmiş ise Ten Çorap Değerlendirme konumuzu inceleyerek harika bir bebek yapabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git