Kolay Bebek Hırkası Yapılışı

Merhaba bu makalemizde sizlere kolay bebek hırkası yapılışı hakkında bir anlatım sunacağız.Açık renk mor lila arası bir rengimiz var ve kapüşonlu önden düğmeli bebek hırkası çok tatlı duruyor. Bebek hırkası modelleri ve yapılışları hakkında daha çok yazıya yer vermeyi düşünüyorum bu yazımdan sonraki yazılarımda.Anlatımlı bebek hırkasına geçmeden önce ufak bilgiler vereyim sizlere. Örgümüzün zorluk derecesini soracak olursanız kolay diyebilirim. Bu örgümüzü örmek için 3,5 şiş numarası bize yeterli olacaktır. Kış aylarında bebek ve çocuklarınıza örerek giydirebilirsiniz.

 

Örgü Bebek Hırkası Yapılışı

 

Bu hırkamıza yaka kısmından başlayarak bütün halde öreceğiz.Seksen ilmek ve 3 sıra haroşa örerek başlayın.Örgünüz bitene kadar ön patlarımız için sağ kısımdan ve sol kısımdan (yedişer) ilmeğimizi haraşo olmak suretiyle götürmelisiniz. Dördüncü sırada her (dört) ilmekte bir, (İki) ilmeği birlikte örerek, bir ip dolamak sureti ile tamamlamamız gerekiyor. (Beşinci) ilmeğimiz de ise geldiği gibi örmeliyiz. Altıncı sıramızda selanik modelini uygulamaya başlamalıyız. Selanik örgümüzü kurmak için (bir) ilmek haraşo öreceğiz, gelmiş olan ilmeği örmeden sağ şişimize alarak (bir) ip dolayacağız, yeniden (bir) ilmek haraşo, (bir) ilmeği örmeden alarak, (bir) ip dolayacağız. Anlatılan şekilde sıramızın sonuna kadar devam edeceğiz.

Arka sıramızda ise (ikili) olan üzerine ipimizi doladığımız ilmeği birlikte öreceğiz, gelen tek ilmeğimizi örmeden alacağız ve üst kısmına ip dolamak suretiyle sıramızı tamamlayacağız. Sonrasında (oniki) sıramız boyunca selanik örgümüzü öreceğiz ve (Üç) sıra haroşa öreceğiz.Haraşomuzun üçüncu sırasın da şişimizdeki (Seksen) ilmeği aralıklarla artırmak sureti ile 150 ilmeğe çıkaracağız.

bebek-hirkasi

Örgümüzün devamında sonraki sıramızda selanik modelinin kurmak suretiyle (on) sıra öreceğiz. Üçüncü sıramız haraşo örerek rekrar son haraşo örgü sıramız da ilmek adetini (ikiyüzyetmişiki) ye çıkarmalıyız. Sekiz sıra selanik öreceğiz ve iki sıra haraşo öreceğiz. 3Cü sıramızdaki haraşoyu örereken (kırkaltı) ilmek ön için (ellisekiz) ilmek kolumuz için (64 Altmışdört) ilmek arka kısım için , (58 Ellisekiz) ilmek diğer kolumuz için, (kırkaltı46) ilmek diğer ön yüz için ayrımamız gerekmektedir.

Kırkaltı ilemk örünüz. Hırkamızın kol için ayırdığımız 58 ilmek (On) sıra selanik, 3 sıra haraşo olmak suretiyle öreceğiz.Bu selanik ve haraşo örgümüzü 2 kez daha aynı şekilde uygulayacağız. Önce ilk kolu bitirmelisiniz, böyle yaptığınızda diğer kol kısmınıda aynı şekilde örerek kolları bitirin. Şişlerinizde kalmış olan ön yüz ve arka yüz ilmekleri birleştirmek suretiyle selanik ve haroşa modelini üç kez yine tekrarlamamız gerekiyor. 5 (Beş ) sıra haraşo örmek suretiyle ilmeklerimizi bir kezde bitirmeliyiz.

 

Tığ İşi Bebek Hırkası Kapüşon Yapımı

 

Hırkamızın kapüşon kısmını ( seksenbeş) ilmek ile (on) sıra haraşo ve 10 sıra selinik ve (üç) sıra haraşo, on sıra haraşo olarak örmeliyiz.İlmeklerimizi sağ kısımda 32(otuziki) ilmek, orta kısımda 21 ilmek, sol kısım da 32(otuziki) ilmek kalacak şekilde üçe ayıracağız. Orta kısımda kalan 21 ilmeğimizi sabit tutacağız ve her iki yan kısımdan 1’er ilmek olacak şekilde her sırada eksiltme yapacağız. Yani 31 ilmek örmeliyiz gelecek 2 ilmeği birlikte öreceğiz, ondokuz ilmek örerek gelen iki ilmeği birlikte öreceğiz , Otuzbir ilmeği de örmek sureti ile sıramızı bitireceğiz. Tabiki bu işlemi yaparken orta kısımdaki yirmibir ilmeğe (Sekiz) sıra selanik, Üç sıra haraşo olarak modellemeye devam edeceğiz.

Sağ kısımda ve sol kısımda bütün ilmeklerimiz bitinceye kadar eksilterek devam edeceğiz. Kalan ilmeklerimizi 1 sefer olacak şekilde bitireceğiz.Başlangıç kısmında örmüş olduğumuz. On(10) sıra haraşoyu 2 ye katlayarak dikeceğiz. Bu güzel hırkamızın yaka ve ense bölgelerinden boydan boya olacak şekilde Seksen ilmek çıkaracağız. Üçüncü sıramızda haraşo öreceğiz ve ilmekleri yine olduğu gibi 1 seferde bitireceğiz.

Evet hanımlar geldik son kısma iç kısma gelecek şekilde kapüşonla hırkamızı dikmek suretiyle birleştiriyoruz. Başka bir anlatım da görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git