Kırmızı Keçe Kalem Kutusu Yapımı ( Açıklamalı )

Keçe, pratik, kullanışlı aletler yapmak için çok ideal bir kumaştır. Kumaşının özelliği dolayısıyla şekil vermesi çok kolaydır. Bu da bizim gibi yaratıcılıklarını ve el becerilerini sınamak isteyen kişilere birçok fırsat kapısı aralıyor. Keçe kalemlik veya kalem kutusu yapımı da bize bu çok işlevsel kumaşın sunduğu fırsatlardan biridir.

İlk yapacağımız işlem keçemizden keseceğimiz parçaları çizerek belirlemek olacak. Böylece kesim işlemini daha düz ve doğru yaparız. Çizdiğimiz yerlerden keçe kumaşımızı keselim.Kalemliğimizin temelini oluşturacak büyük dikdörtgen bir parça keselim.

Daha sonra keçe kalemliğin (kalem kutusunun )kapağını oluşturacak üçgen bir parça daha keselim. Kestiğimiz bu parçayı dikdörtgen parçanın dar ucuna yapıştıralım. Benim yaptığım gibi köşeye dekoratif bir keçe şekil koyabilirsiniz. Ben kalp koydum.

 

Keçe Kumaştan Kalemlik ( Kalem Kutu ) Yapma

 

Şimdi silgi, kalem ya da diğer eşyalarımızı koyabilmek için küçük cepler yapmaya başlayabiliriz. Resimde gördüğümüz şekilde iki parça keselim ve silikon tabanca yardımıyla resimde görüldüğü gibi yapıştıralım. Bu iki parçanın diğer yanlarını kalemliğimize yapıştıracağız.


Keçe kalemlik yapılışında resimde gördüğünüz gibi uç kutularına temas eden yüzey tarafını yapıştırın.Şimdi cepli olan tarafın yanına kalemlerin yerleştirileceği parçaları yuvarlayalım ve bu parçaları silikon yardımıyla yapıştıralım. Kalemliğin içi kısmını da süsleyerek daha hoş bir görüntü katabiliriz. Ben bu iş için resimde de görebileceğiniz gibi kalp ve çiçek süslemeleri kullandım.

Kullanacağımız bu kalp ve çiçekleri kalemliğin dış yüzeyinin daha hoş ve daha kabarık durmasın sağlayacak parçalara yapıştırabiliriz.Kullanacağımız kalp ve çiçek süslemelerini de keçe kullanarak rahatlıkla hazırlayabiliriz. Kalemliğimizi resimde görebileceğiniz gibi şık bir bağlama aparatıyla tamamlayabiliriz. İsterseniz mıknatıs ya da cırt cırt da kullanabilirsiniz.

Keçeden kalemlik kutusu yapımı bu kadar basit. Görüldüğü gibi keçe yukarıda yaptığımız gibi basit ve kullanışlı aletler yapmak için çok kullanışlı. Ayrıca keçe kullanarak rengârenk dekoratif eşyalar da yapabilirsiniz. Kolay gelsin…

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git