Kına Nedir Ve Kına Saça Nasıl Yakılır ?

Bu konumda sizlere hanımların çok merak ettiği ve tüm bayanların hemen hemen bir kez olsun kullandığı kına ve kına yakmakdan bahsedeceğim. Türk toplumunun örf adet gelenek göreneklerinde büyük önem taşıyan Kına bir çok farklı alanda farklı manada kullanılmaktadır.

Peki kına nedir nasıl yapılırKına , kına ağacından toz haline getirilerek elde edilen bir bitkidir.Kızlarımızın ve askerlerimizin ellerine yakıldığı gibi,biz kadınların da vaz geçemediği,güzelliklerine, güzellik kattığı bitkisel ürün olarak evlerimizde yerini aldı.

Kınanın bir zararı yoktur ancak aşırı hassas bir cilde sahipsek eğer bir allerji testi yaptırmamız da fayda vardır.

saca-kina-nasil-yakilir

Kına saçlara zarar verir mi sorusu aklınıza gelebilir ,aksine yumuşaklık ve hacim kazandırır. Kına ilgili kısa bilgiler verdikten sonra sıra geldi.Kına saça nasıl yakılır ? Sorusunu açıklamaya :

Bir kase içerisine koyduğumuz kınanın içine,Ceviz yaprağı,karanfil ve içtiğimiz çayın demi,zeytin ve badem yağı da ilave ederek hem saçlarımızı besleyip hem de değişik tonlar elde etmiş oluruz.

saca-kina-yakma

Saçlarımızda bir gece beklettigimiz kınanın temizliğini bol suda akıtıp şampuanlayarak tamamlıyoruz. Haydi hanımlar kınanız kutlu diliniz tatlı olsun.

Not :Bir geçe bekletemeyecek hanımlar en az 2 – 3 saat bekletmelidirler.

Paylaş:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir