Kereviz Seçimi Ve Kereviz Nasıl Soyulur Tarifi

Kereviz birçok kişinin kokusu nedeniyle ön yargıyla baktığı bir sebze olsa da maharetli ellerde çok güzel zeytinyağlı yemeği yapılabilen, salatalarda da kullanılan sağlık açısından çok faydalı bir sebzedir. Kereviz içinde barındırdığı yükse antioksidan, vitamin ve minarellerle sağlık deposu bir bitkidir. Sapı ve yumrusu yenebilen kereviz et yemeklerinde salatalarda turşuda da kullanılabilir. Bugünkü yazımız kereviz alırken nelere dikkat edilmeli, kereviz sapı temizliği nasıl yapılır ve kereviz nasıl saklanır sorularına cevap olacaktır.

Kereviz alırken dikkat edilmesi gerekenlerle başlayalım. Kereviz alırken saplarının diri ve yeşil olamamasına dikkat edin. Yanlara doğru ayrılmış kerevizlerden uzak durun. Taze ve sağlıklı kerevizin sapları sıkı olur ve yukarı bakar. Yaprakları üzerinde sarı ya da kahverengi bulunan kerevizler hastalık geçirmiş kerevizlerdir. Dikkat edin. Kereviz alırken kerevizin gövdesine bastırın bu kerevizin diriliğini ve tazeliğini anlamanızı sağlayacaktır.

kereviz-sapi-temizleme

İçi geçmiş, yumuşamış kerevizleri tercih etmeyin. Aldığınız kerevizlerin tohuma kaçmamış olmasına dikkat edin. Bunu kerevizlerin saplarını aralayarak merkezde bulunan dalları kontrol ederek kontrol edebilirsiniz. Eğer gördüğünüz taze, körpe dallar yerine üzeri tohumlanmış dallar ise almayınız. Bu şekilde geçmiş kerevizler acı, nahoş bir tat verecektir. Kerevizimizi seçtikten sonra, sıra kerevizimizi temizleyerek yemeğe hazır hale getirme işlemine geçebiliriz.

kereviz-nasil-soyulur

Kereviz sapları kerevizin gövdesine en yakın yerden kesilerek gövdeden ayrılmalıdır. Daha sonra kereviz sapı akan bol su yardımıyla iyice yıkanarak, güzelce temizlenir. Yıkama işleminin akabinde kereviz sapları içi su dolu bir kapta 10 dakika kadar bekletilir. Kereviz sapı nasıl temizlenir sorusu böylece cevap bulmuş oldur. Şimdi geldi temizlenen ve kullanım fazlası kereviz sapları ve kereviz yapraklarının saklanmasına.

Kereviz sapları ve kereviz yaprakları ağzı kapalı olmak koşulu ile buzdolabında 2 haftaya kadar saklanabilir. Kereviz sapları kurutularak baharat olarak ta kullanılabilir. Güneş ışığını direkt olarak almayan, havadar bir yerde kereviz sapları sırayla dizilerek kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra, toz haline getirilerek ya da parçalar halinde kullanılabilir.

Paylaş:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir