Kararan Fayansları Temizlemek İçin Macun Yapımı

Bugün sizlere kararan fayans aralarını beyazlatmada çok etkili ev yapımı bir macundan bahsedeceğim. Kararan fayans aralarını beyazlatan macun;

Fayans aralarının kararması ve kirlenmesi bizi zorlu bir temizlik sürecinin beklediğinin habercisidir. Bir dolu temizleyici kimyasal kullanarak bu kirleri temizlemeye çalışabilirsiniz.Kararan fayans nasıl temizlenir öğrenmek istiyorsanız benim yaptığım gibi ev yapımı mucize temizlik macununu kararan ve kirlenen yerlere uygulayarak çok kolay bir şekilde fayanslarınızı temizlemiş olursunuz.

Tarifini vereceğim macun yardımıyla alacağınız sonuç sizi çok memnun edecektir. Ancak yine de siz emin olmak için tüm fayanslarınıza bu macunu uygulamadan önce kıyıda kalmış birkaç fayansa uygulayarak macunu deneyin. Olumsuz bir sonuçla karşılaşmazsanız tüm fayanslara uygulayabilirsiniz.

fayans-beyazlatma

Geçelim fayans beyazlatıcı macunumuzun tarifine;

  • Yedi su bardağı çeşme suyu
  • Yarım fincan kabartma tozu
  • 3 adet limonun suyu
  • Çeyrek fincan sirke
  • Malzemeleri karıştırmak için uygun bir kap ya da kova

Tarifimiz çok basit; tüm malzemeleri bir kaba ya da kovaya alalım hafif koyu bir kıvam alana kadar karıştıralım. Tarifin adından da anlaşacağı gibi macun kıvamı uygun olacaktır.

kararan-fayans-nasil-temizlenir

Kararan fayans aralarını beyazlatmak için macunumuz belirtilen macun kıvamını aldıktan sonra fırça yardımı ile kararan fayans aralarına fırçalayarak sürelim. Bu şekilde yaklaşık bir saat bekletelim. Ardından bol temiz su yardımı ile macunu çıkararak temizlik işlemini tamamlayalım.

Macunu yaparken ve uygularken dikkat etmemiz gereken konular da var. En başta plastik bir eldiven kullanmayı unutmayalım. Malzemelere dikkat ederseniz her ne kadar doğal malzemeler olsa da yüksek asidik ve bazik özellikler taşıyan malzemeler kullandık. Bu malzemelerin karışımı ellerinizde tahrişe neden olabilir. Kokudan rahatsız olursanız ağzınızı ve burnunuzu bir maske yardımı ile ya da tülbent yardımı ile kapatabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git