Kalbur Örgü Modeli Örülüşü Videolu Anlatım

Örgü tekniklerine verilen isimlerde doğadan yararlanıldığı gibi bazen evde kullanılan eşyalardan da faydalanılıyor. Daha doğrusu ninelerimiz annelerimiz örgülerini oluştururken örgü desenini ya da yapılış tarzını mutlaka bir şeyle bağdaştırarak ismini ona göre koymuştur.

Bu seferki öğreneceğimiz örnek olan kalbur örgü tekniği de ajurlu yani boşluklu bir örnek olduğu için buna da kalbur örneği koymuş. Son derece basit ve kolayca öğrenebileceğiniz bir örgü örneğidir.

Örgü tekniğine başlamadan önce ilmek sayısı ile ilgili hatırlatma yapmamız gerekiyor. Bu desende ilmek sayınız üç ve üç katları şeklinde olmalı. Dikiş yapabilmek için başta ve sonda da birer kenar ilmeği atmayı da unutmayın.

 

Peki Kalbur Örgü Modelinin Örülüşü Nasıl Olur ?

 

Kalbur örgü nasıl yapılır anlatımına başlıyoruz. İlk adım olarak kenar ilmeği ile birlikte üç ilmeği düz olarak örüyoruz. Yani düz ilmek ve sonrasında gelen iki ilmekten bahsediyoruz.

Yanındaki üç ilmeği sağdan sola doğru sıraladığımızda en soldaki ilmeği alarak sağında kalan iki ilmeğin üzerinden geçiriyoruz. Sonrasında o iki ilmeği düz olarak örüyoruz ve ardından bir artış yapıyoruz. Çünkü üç ilmeğin üzerinden bir ilmeği geçirdiğimizde bir ilmek düşürmüş olduk. Ardından ilmeği bir kez şişe dolayarak artış yaparak düşürdüğüz ilmeği tamamlamış oluyoruz. Bütün sırayı bu tekniği tekrarlayarak tamamlıyoruz.

TAVSİYE: Bu örneği yaparken şişiniz öreceğiniz iplikten bir miktar daha kalın olmalı. Böylece yaptığınız örnek daha büyük görünecek.

Örneğin arka yüzünde bütün ilmeklerimizi ters olarak örüyoruz. Desenin sonuna kadar bu işlemleri tekrar ederek örgünüzü tamamlayabilirsiniz.

  • Kalbur örneği ile kendinize çok şık yazlık örgü kıyafetler örebilirsiniz. Özellikle bluzlar, bol hırkalar üretebilirsiniz. Kalbur deseninde bir de pırlanta ipliğini kullanırsanız yazlık üretimleriniz çok daha şık görünecektir

 

Kalbur Örgü Nasıl Yapılır Videolu Anlatım

 

Aşağıdaki videomuzu izleyerek kalbur örgü yapımı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Başka bir örgü modellerinde görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Paylaş:

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir