Kafes Dokuma Örgüsü Nasıl Örülür ?

Örgü örmek doğası gereği sakinleştirici ve tekrarlardan oluştuğu için sabırlı olmayı geliştirici bir aktivitedir. Başlanan bir örgü sürekli belli aralıklarla aynı işlemler yapılarak meydana getirilir. Örgü bilmeyenler için başlangıçta zor gibi görünse de, değişik motifler, desenler yapıldıkça zevkli ve kolay hale gelmektedir.

Tığ işi örgü kafes dokuma tekniği örgüye yeni başlayanlar için ideal bir örnek olacaktır. En az iki renk iplik ve kafes dokuma örgüsü uygulanarak; atkı, çanta, battaniye, etek, kazak ve daha nice ürünler elde edilebilir.

Kafes dokuma örgüsü nasıl örülür ve yapılışı oldukça kolay olan bu teknikte; önce ip ve tığ ile kafes kısmı tırabzanlarla, yapılmak istenen ürünün boyutlarına uygun şekilde örülür.

kafes-orgusu-1

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus birkaç renk ipi, sırası ile ve tırabzanlar tam birbirinin üstüne gelecek şekilde örmektir.

Sonra gövdeyi örmek için kullanılan ipler, kalınlık durumuna göre üç kat veya dört kat olacak şekilde ayarlanır, tepesine baloncuk şeklinde düğüm atıldıktan sonra gövdedeki ilk delikten başlayarak bir alttan bir üstten geçirmek sureti ile dokunur.

kafes-orgusu-2

Kafes dokuma örgü modeli sütun sonunda ip yan tarafa geçirilip yukarı doğru devam edilir. Gövde kısmında kullanılan ipler bu şekilde istenilen kalınlıkta dokunarak hem aynı renklerin hem de farklı renklerin birbirinin içinden geçmesi ile örgü içinde farklı desenler elde edilir.

kafes-orgusu-3

Örgü tamamlandıktan sonra kenarları tığ basılarak veya kumaş biyeler dikilerek kullanım hazır hale getirilebilir.

kafes-orgusu-4

Kafes örgüyü örerken kullanacağınız üç farklı ip tonunu örgünüz içersinde kullanmanız gerekmektedir.

kafes-orgusu-5

Kafes örgü modelini uygulayacağınız modeli belirledikten sonra trabzan yaparak kafes şeklinde öreceksiniz.

kafes-orgusu-6

Bu örnekte harika bir bebek elbise modeli örülmüş kafes örgü tekniği ile gerçektende çok hoş duruyor.

kafes-orgusu-8

kafes-orgusu-9

Kafes Örgü Nasıl Örülür Eğitim Videosu

Kafes örgü modelinin yapılışı ile ilgili bilgileri aktardıktan sonra sıra geldi kafes örgü video anlatımına videomuz yabancı ama gerekli olan bir kaynak umarım işinize yarar ve kafes örgü örmede yardımcı olur.

lattice crochet – lattice knitting – knitting baby – lattice knitting video

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git