Hızlı Ve Pratik Fondöten Lekesi Nasıl Çıkarılır ?

Fondöten kadınların makyaj çantalarının vazgeçilmez bir eşyasıdır. Genelde sıvı olarak uygulanan, kapatıcı etkiye sahip fondöten dikkatli kullanılmazsa elbiseye bulaşabilmektedir. Fondöten lekesi çıkarılması çok zor bir lekedir. Dikkatli işlem uygulanmazsa elbiseyi kaybetmeye yol açar. Fondöten lekesi çıkarma, işleminde en dikkat etmemiz gereken farklı tür kumaşlara farklı çıkarma teknikleri uygulamak gerektiğidir. Gelelim fondöten lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabına…

Şifon, ipek, yünlü kumaşlar gibi kumaş türleri makinada yıkanmayan kumaşlardır. Bu gibi kumaşlarda, bir fırça yardımıyla kuru temizleme spreyi fazla yaymadan, hafifçe uygulanarak leke çıkarılabilir. Fırçalama işlemi leke geçene kadar 5 – 6 kez tekrarlanmalıdır. Lekesi geçen alan, daha sonra su ile durulanmalıdır.

fondoten-lekesi-nasil-temizlenir

Süet kumaş ve deri kumaş gibi malzemelerden yapılmış elbiselerde ya da aksesuarlarda farklı bir yöntem izlenir. Bir parça temiz bez yardımı ile fondöten lekesi silinir. Ilık su yardımıyla köpürttüğümüz yumuşak sabunun köpüğü lekeli bölgeye uygulanarak silinir. Lekeli bölge güzelce temizlenilerek kuru bir bez yardımı ile kurulanır. Bu işlem sonrasında deri kumaşlar için olan özel bakım ve temizleme araçları bölgeye uygulanarak derinin bakımı da yapılmış ve deri parlaklığını tekrar kazanmış olur.

fondoten-lekesi-kumastan-nasil-cikar

Son olarak değineceğimiz kumaş türleri, polyester, pamuk, naylon gibi maddelerden üretilmiş makinada yıkanılabilin diğer kumaşlar olacak. Bu gibi kumaşlarda lekeyi çıkarmak için yumuşak bir fırçaya süreceğimiz sirkeyi kullanabiliriz. Hazırladığımız sirkeye batırılmış fırça ile lekeli bölgeyi silelim. Ilık su yardımıyla silinen bölgeyi durulayalım. Leke geçene kadar işlem uygulanır daha sonra uygun sıcaklık ve koşullarda elbise makinaya atılarak yıkanmalıdır.

Fondöten lekesi çıkarma işlemi için uygulayabileceğimiz bir diğer yöntem ise alkol ile güçlendirilen tıraş köpüğünün lekeli bölgeye uygulanmasıdır. Uygulama sonrasında elbise kurulanarak makinaya atılır. Lekenin geçmiş olduğunu göreceğiz.

Paylaş:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir