Haroşa Örgü Nasıl Yapılır ?

Günümüz örgü teknikleri içerisinde en çok uygulanan ve en çok bilinen örgü yöntemleri arasında gelir. Birçok örgü tekniğinin içerisinde de haroşa kullanımına rastlayabilirsiniz.

Haroşa örgü tekniği yapımında en önemli olan örgünün önünde ve arka yüzünde hep aynı yönde yapılanan işlemdir. Haroşada ya ilmekleri önde ve arkada ters örgü şeklinde örebilirsiniz ya da arkada düz örgü tekniği ile örebilirsiniz. Hangi örgü şeklini uygularsanız uygulayın elde edeceğiniz tekniğin adı haroşadır.

Şu anda size anlatacağımızı haroşa tekniğinde biz ters örgü kullanıyoruz. Aynı işlemler düz örgü kullanılarak da yapılabildiğini hatırlatmakta fayda var.

Sağ şişimizi, sol şişteki ilmeğin arkasından önüne doğru yani kendimize batırıyoruz ve ardından ipliği bir kez dolayıp ilmeği sağ şişe geçiriyoruz. Bu işlemi sıra boyunca devam ettiriyoruz.

 

Haroşa Örgü Nasıl Örülür Detaylı Anlatım

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Haroşa örgü modeli nasıl örülür konusunu anlatırken şunuda söylemeden geçmeyelim bu teknikde işi sürekli kendimize doğru batırmamız gerektiğini unutmayın.örgünün ön yüzü tamamlandıktan sonra arka sıraya geçiyoruz. Arka sırada ön sıradaki işlemlerin aynısını yapıyoruz

Kenar ilmeğini alıp ipliği kendimize çeviriyoruz. Tekrar ters örgü yöntemi ile sağ şişi arkadan öne doğru batırıp ipliğimizi dolayıp ve çekip sağ şişe alıyoruz. Sol şişteki ilmekleri bu yöntemi tekrar ederek sağ şişe taşıyoruz.

Haroşa örgü tekniği aynı zamanda düz durabilen kıvrılmayan bir tekniktir. Bu tekniği kullanarak kendinize ve sevdiklerinize çok şık dümdüz duran kazaklar, hırkalar, yelekler örebilirsiniz.

Başka örgü yöntemlerini kullanarak ördüğünüz kazak ya da hırkalarınızın lastik veya yaka kısımlarını örmede haroşa yöntemini tercih edebilirisiniz. Ayrıca tasarımlarınızda farklı renkleri kullanarak yaratıcı fikirlerinize çok açık olan haroşa yöntemine renkli bir yorum da katabilirsiniz.

 

Haroşa Örgü Yapılışı Eğitim Videosu

Haroşa örgünün nasıl örüldüğünü daha detaylı anlamak için aşağıdaki haroşa örgü yapımı videosunu izleyebilir ve pratik yapabilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git