Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifinin Yapılışı

Çok sevilen bir örgü motifi olan hanım dilendi bey beğendi motifinin yapılışını sizlere anlatmaya çalışacağız.Önceki konularımızdan birinde örgü hanım dilendi bey beğendi hırkalarını görmüştük. Yine aynı konuda bu motifin nasıl yapıldığını video ile anlatmıştık örgü hanım dilendi bey beğendi motifinin videosuna linkimizden ulaşabilirsiniz.

Tığ işi örgü dendiğinde ilk akla gelen kendine çok yer edinmiş bir motiftir hanım dilendi bey beğendi motifi.Yabancılar ise bu motife nine kareleri (diktörtgenleri) diyorlar hangi isim daha çok hoşunuza gitti bende merak ettim doğrusu.)

 

Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi Nasıl Örülür ?

Çok temel bir mantıktır bu motifi örmek eğer bu motifi öğrenebilirseniz birbirinden güzel örtüler hırka ve kazaklar örebilirsiniz. Başlarken ; dört (4) zincir çekerek başlıyoruz  en baş kısımdaki zincirimize yarım sık iğne yapmak suretiyle orta yuvarlağımızı oluşturuyoruz.

2. sıramızda 3’lü gruplar şeklinde 4(dört) grup ikili trabzan örmeliyiz. Aralarına da birer zincir çekmeliyiz. Trabzanlarımızı olusturmul olduğumuz orta yuvarlağımıza batmak suretiyle yapacağız. Her sıramıza başlarken 3(üç) zincirle başlıyoruz. Yapmış olduğumuz bu birinci grubunuzun ilk 2li trabzanı yerine geçecektir.

Daha sonra iki (2) adet daha 2’li trabzan yaparak 1 zincir çekiyoruz (3 adet 2li tr. ve 1 zincir). Bu ilk grubumuz olmuş oldu. Aynı şekilde 3(üç) tane daha (3 adet 2’li tr. ve 1 zincir) öreceğiz ve sıranın ilk başında ördüğümüz 3 zincirin en üstündeki zincirimize yarım sık iğne yapmak suretiyle birleştiriyoruz.

3.(üçüncü) sıramızda bir alt sıranın tersine çalışacağız ve boşlukları doldurarak trabzanların üstünü tek zincirli boş bırakmalıyız. Dörtgen haline gelmesi için dört boşluğu köşe oluşturacak şekilde çoğaltacağız. Yine üç zincirle başlıyoruz, ilk grubu tamamlamak için 2 tane daha ikili trabzanı alt sıranın tek zincir boşluğuna batarak öreceğiz Köşemizi oluşturmamız için bir 1 zincir çekerek yine aynı tek zincirin boşluğuna üç tane daha 2’li trabzan örmeliyiz.

Hanım dilendi bey beğendi motifinin sırrını soracak olursanız sıralarla istediğiniz gibi oynayabilir çoğaltabilirsiniz. Yani modelimizin alt sırasının ters şekli olacak şekilde örmek kısacası bu motifin sırrı bu.

Hanım Dilendi Bey Beğendi ( Motifi Resimli Anlatım )

Hanım Dilendi Bey Beğendi Motifi İle Neler Örülebilir

Bu örgü  modeli ile örebileceğiniz bir çok örgü modeli vardır. Güzel bir bayan hırkası örebilirsiniz veya küçük bir bebek battaniyesi, örgü yatak örtüsü, örgü yatak örtüsü yani sizin örgü sınırlarınızla alakalı biraz hanım dilendi motifi ile örülemeyecek bir model yok gibi , şimdiden sizlere kolay gelsin.


Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git