Halı Kaydırmazdan Yapılan Örgü Ponpon Kilim

Bu aralar en çok dikkatimi çeken şeylerden biri de halı kaydırmazdan yapılan ponpon kilimler. İster mutfağınıza ister çocuğunuzun emekleyeceği alana uygun bir şekilde istenilen ölçülerde ponpon kilimlerden yapılabilir. Üstelik yapımı da çok kolay ve pek fazla zaman harcamıyorsunuz. Malzeme bakımından da her yerde bulabileceğiniz malzemeler ve masrafsız. Şimdi kullanılacak malzemelere bakalım.

Bu malzemeleri kolaylıkla temin edebilirsiniz.Yapılışında tuvalet kâğıdı rulolarını parmaklarınıza geçirip kullanacağınız ipi iki rulonun da çevresine sarın.Bu boyuta ulaşıncaya kadar sarın. İsterseniz bir miktar büyük olabilir. Bu tamamen sizin yapacağınız ponpon büyüklüğüne bağlı.

 

Malzemeler

Farklı büyüklükte ve seçtiğiniz renklerde pamuk ipler

İki adet tuvalet kâğıdının iç rulosu

Makas

istediğiniz boyutlarda kullanabileceğiniz halı kaydırmazlar.

 

Kullandığınız ipten bir miktar kesin ve iki rulonun iplerini de saracak şekilde etrafından dolayın.Bir kez bağlayıp ruloları çıkartın.Ruloları çıkardıktan sonra sıkıca bağlayıp düğüm atın. Bağlamış olduğunuz ponponların iplerini kesmeyin. Ponponları kilime dikerken bu iplere ihtiyacımız olacak.

Makas kullanarak ponponun etrafındaki yuvarlağı kesin. İstediğiniz genişlikte genişletin. Bu tamamen size kalmış bir durum. Her bir ponponu yapmak yaklaşık 10 dakikanızı alıyor.Şimdi de sıra yapılan pon ponları halı kaydırmaza ekleme zamanına. Önce ponponları hangi şekilde ekleyeceğinize karar vermeniz lazım.

Ponponları sık aralıklarla yerleştirmeniz gerekiyor. Benim uygun boyutlarda kesmiş olduğum halı kaydırmaza 50 adet ponpon kullanıldı.Daha önceden uzun bırakmış olduğunuz ipleri halı kaydırmazın altına bağlayın. İsteğe göre sıkı düğümler atabilirsiniz.

İşte her şey hazır. Rengârenk ponponlarla çok güzel ve yaratıcı bir kilim elde ettik. Evinizin en güzel yerlerinde güle güle kullanmanız dileğiyle…


Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git