Hafıza Güçlendirme Yöntemi

”Acaba evden çıkarken ütünün fişini çektim mi, ocağı kapattım mı, ben mutfağa neden gelmiştim, epey bir yol kat ettikten sonra kapıyı kilitledim mi acaba?” gibi  unutkanlık  sorularını   soruyorsanız bu uyarılara bir göz atın derim. Her gün o kadar çok olayla, kişiyle karşılaşıyoruz ki hepsini akılda tutmak elbette kolay değil.Birileri bir şey sorduğunda hatırlamıyor ama ucundan bir ipucu yakalayınca ”aa evet”  şimdi hatırladım diyoruz. Belirttiğim gibi ocak kapılı mı değil mi kapı kilitlendi mi kilitlenmedi mi bunların hepsi odaklanma sorunu yaşadığımıza işaret. Bugün ki yazımızda bu odaklanma sorununu çözebilecek birkaç ipucu vereceğiz.

 

Unutkanlık Tarihe Karışıyor

 

Bunun için zihninizi biraz daha detay düşünemeye zorlamanız gerek.Mesela günlük dün hangi kıyafeti giydiniz.? Eşiniz dün hangi gömleği giymişti?Cadde boyu gezerken daha dikkatli olun ne nerede yerlerini fark edin.Bunlar belleği güçlendirme yollarından başlıcaları.Böyle gözlemci olduğunuzda  farkındalığınızı artırarak unutkanlık tarihe karışacaktır. Bir başka önlem yöntemi yüksek sesle kendinizi uyarmanız.Mesela ”bugünlük ilaçlarımı aldım.” gibi yüksek sesle kendinizi telkin etmenizde fayda olcaktır.

unutkanligin-caresi

 

Yaptığınız işin aklınızda kalmasını kolaylaştıracaktır.Örnek olarak yine ”Mutfaktan su alıp çıkacağım.” gibi uyarılar hayatımızın düzene girmesini sağlayacaktır. İşlerinizi yaparken belli bir sırayla yapın bir zamanda birkaç iş yapmaya çalışmayın.Nasıl ki kısa bir zaman diliminde sadece bir işi yapabiliyorsak beynimizi de yormanın bir anlamı yok oda her işi sırayla yapacaktır böylelikle daha sakin bir tavır almaya başlayacaksınız.Hafıza güçlendirme yöntemi olarak bilinen bu yöntemler mutlaka işe yarayacaktır.

 


Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git