Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında ayak bakımı yaz aylarından daha zordur.Çünkü havalar daha soğuk nem oranı düşük olur. Biraz da cildiniz kuru ise ayak bakımı dahada zorlaşacaktır.Bu yazımızda kış mevsimini yaşadığımız aylarda ayaklarınız gün boyu bot ve çizmelerin içerisinde havasız bir ortamda kalmakta.Birkaç öneri ile bu soğuk günlerde ”Yumuşacık ve bakımlı ayaklara  nasıl kavuşulur?”sorusuna karşılık bulacaksınız.

 

Bakımlı Ayaklar İçin Ne Yapmalıyız?

 

”Bakımlı ayaklar için ne yapmalıyız?” sorusuna karşılık olarak ilk önce ayaklarımızı banyoda ponza taşı ile ölü derilerden kalıntılardan kurtarmalıyız bundan sonra ayak  bakımı için kullandığınız peelingler varsa onlarla biraz rahatlatıcı uygulamalar yapabilirsiniz.Bazı kişiler sürekli ayak mantarlarından şikayet ederler bunun oluşumunu önlemek için ayaklarımızı nemli bırakmamalı.Yıkandıktan hemen sonra kurulamaya özen göstermeliyiz aksi  takdirde bakteriler üreyerek  ayak mantarı oluşumuna sebep olacaktır.

ayak-bakimi-nasil-yapilir-1
Ayak bakımında bir başka önemli husus ise tırnak kesim şeklidir.El tırnakları oval kesilmesi, ayak tırnak bakımının ise düz kesilerek herhangi bir batık oluşumunun önlenmesi gerekir.Çok kuru bir cilde sahipseniz banyo yaptıktan sonra bebek yağları ile topuklarınıza masaj yaparak ayaklarınızı günün yorgunluğundan uzaklaştırabilirsiniz.Yine yarı nemli cilde sahip iseniz akşam yatmadan süreceğiniz vazelin kremleri topuklarınıza harika gelecektir.

 

Topuk Bakımında Kullanılan Yağlar

 

Özellikle topuk bakımı için badem yağı ile bakım yapmak ya da limon yağı, ve kayısı yağı karıştırılarak yapılan bakımlar tercih edilmekte.Bu yağlarla bakım yapıldığında cildiniz kaybettiği nem oranını tekrar kazanacaktır.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git