Eski Üçlü Priz Değerlendirerek Mumluk Yapımı

Hemen hemen hepimizin evinde bir üçlü priz bulunur. Eğer sizin de evinizin odalarında priz sıkıntısı varsa bendensiniz demektir. Çoğu zaman priz konusunda sinirlendiğimiz de müteahhitte bir sürü laf sayarız. Koskoca odaya bir tane priz koymuş diye söylenir dururuz. Allah’ dan ki şu üçlü prizler varda işlerimiz bu şekilde kolaylaşıyor. Şimdi gel gelelim asıl konumuza. Bugün sizinle evimizde kullandığımız ve artık işlevini kaybetmiş yani kısacası bozulmuş bir üçlü prizden nasıl mumluk yaparız onu konuşacağız. Öncelikle bozuk bir üçlü prize ihtiyacımız var.

Bu anlatacağım bir nevi atık olacak malzemeden yapılabilen, bir geri dönüşüm ürünü olacak. Şimdi sırasıyla üçlü prizden mumluk yapımını inceleyelim…İşe ilk önce üçlü prizin içini çıkarmaktan başlayacağız. Bu noktada bir adet tornavidaya ihtiyacımız olacak. Tornavida yardımıyla vidaları çıkartmaya başlıyoruz. Daha sonrada elektrikle ilgisi olan iç düzeneği aletler yardımıyla çıkartıyoruz. Bu arada üçlü prizin kablosunu da makas yardımıyla kesmeyi unutmuyoruz.Eski prizden mumluk yapımı işlemine aşağıdaki gibi devam ediyoruz.

Bu işlemlerden sonra prizimizi 3 kat şeklinde istediğimiz renkte bir boyayla boyayabiliriz. Fakat benim gösterdiğim fotoğraflarda boyama işlemini yapmadan mumluk yapılmış. Boyama işlemi yaparken dikkat edeceğimiz nokta katları teker teker sürüp her katta tamamen kuruduğundan emin olmak olacaktır. İsteğe göre boyanın üzerine bir de vernik çekebiliriz.

 

Eski Üçlü Priz Değerlendirme Fikri

 

Üçlü priz üzerinde hoş görünümü bozabilecek prize ait açık kısımlar bulunabilir. Bizler bu kısımları keçe parçaları sayesinde kolaylıkla kapatıp hoş bir görüntü kazandırabiliriz. Bu açıklıklara uygun ölçülerde kestiğimiz keçe parçalarını yapıştırıcı yardımıyla yapıştırıyoruz. Kendi zevkinize göre geri kalan kısımları istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. İsterseniz uğur böceği isterseniz de kalp desenli materyallerle süsleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Son olarak da üçlü prizin üç gözüne hazır olarak marketlerden kolaylıkla temin edebileceğiniz mumları yerleştiriniz. Ardından mumları yakıp kendinizin kolaylıkla evde yapmış olduğunuz mumluğunuzu evinizin en güzel köşesine koyabilirsiniz.

Bunun dışında siz de yaratıcı dünyanıza göre farklı tarzda süslemelerle, boyamalarla; atılacak olan üçlü prizden şahane bir mumluk yapabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git