Eski Kazaktan Saksı Süsleme Nasıl Yapılır ?

Örgü, geçmişten günümüze kadar gelen özellikle annelerimizin vazgeçemediği bir el işidir. Annenizin çeyiz sandığına baktığınızda örgüden yapılmış çeşit çeşit kazaklar, çoraplar, battaniyeler göreceksinizdir. Bizler yeni nesil gençler olarak örgüyle aramız pek iyi değil.

Açıkçası örgüyü seviyoruz örgünün o duruşuna hayranız fakat örmeyi beceremiyoruz. Annelerimizin el emeği ile ördüğü kazaklardan hepimizin gardırobunda mutlaka birer ikişer  mevcuttur. Şimdi biz o kazakları kullanarak saksılarımıza şekil verelim dedik. Hem malum önümüz kış mevsimi.

Balkonlarda güzelce açıp yetişen çiçeklerimizi soğuktan korumanın vakti geldi demektir. Bu yaratıcı fikir olan eski kazaktan saksı süsleme yapımı bitkilerimizi korumak için biçilmiş kaftan olacaktır. Şimdi hep birlikte kullanacağımız malzemeleri inceleyelim.

 

Eski Kazak Değerlendirerek Saksı Kılıfı Yapılışı

 

MALZEMELER

*Yuvarlak saksı

*Kullanılmayan kazak

*Makas

*Dikiş makinesi

*Raptiyeler

*Çiçek, bitki

 

Kazaktan Sakı Kılıfı Yapımı

 

İşe önce saksınıza uygun kazağı belirlemekle başlıyoruz. Saksınızı saracak şekilde belirlemiş olduğunuz kazağınızı kesin. Aman benden söylemesi kazağı keserken dikkatli olun ölçülere uygun kesmeye çalışın. Az da olsa bir kısalık kaldığı zaman saksınızı tam sarmayacak, bitkilerinizin üşümesine ve solmasına neden olacak ve bu size ileride sıkıntı yaratacaktır.

Kazak parçasını içe doğru katlayıp tüm kenar boyunca dikiş makinasında dikin. Ardından iki yakayı da birleştirip dikin. Kazağı tekrar ters çevirip diktiğiniz kısımların içeride kalmasını sağlayın.

Saksınızı kazağın içine geçirin. İyice oturup sardığından emin olun. Kazakla sarmış olduğumuz saksımızı ek olarak çeşitli düğmelerle boncuklarla süslemeyi de unutmayın. Ardından saksınıza istediğiniz bitkileri dikip evinizin en güzel köşesine koyun. Sizlerde istediğiniz renk ve desende kullanmadığınız kazakları bu şekilde değerlendirip saksılarınıza ayrı bir hava katmış olacaksınız.

Paylaş:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir