En Güzel İğne Oyası Örnekleri

Dünya markası olan el emeği göz nuru iğne oyaları , her yerde Türk danteli olarak en güzel ismi hak etmiş durumda.Bu geleneksel el işimiz verilen emek dolayısıyla en güzel yerlere gelmelidir.Her emek karşılığında ortaya konulan ürün bütün yorgunluğu nasıl alıyorsa iğne oyası modelleri de çok oyalayıcı ve vakit alıcı ama bitirildiği zaman çektiğin yorgunluğa değiyor ve insan kendiyle bu zarif işi yaptığı için gurur duyuyor.

 

İğne oyası Hakkında Bilgi

 

Sizler için en beğenilen ve en çok tercih edilen en güzel iğne oyası modellerini derledim. Özellikle içlerinden bazı modelleri çok hoşuma gitti.Ve bu iğne oyaları hakkında bilgi paylaşmak istedim.Bu bilgiler iğne oyası tekniği, iğne oyasının hangi yörelerde daha çok kullanıldığı, iğne oyasında hangi süslemelerin yapıldığını ve ne amaçla kullanıldığını içermektedir.Yöreden yöreye iğne oyası  modelleri değişmektedir. Nallıhan iğne oyaları, Trabzon iğne oyası, Balıkesir yöresi iğne oyası olarak birçok yörelerimize göre farklılık göstermektedir ama hepsi de birbirinden güzel örnekler.Tekniğinden dolayı isim alan tekli sarma iğne oyaları ve çiftli sarma iğne oyası örnekleri de vardır.

 

İğne oyaları nerelerde kullanılır?

 

İğne oyalarından çok amaçlı fayda sağlandığını ve bir çok alanda kullanıldığından bahsetmiştim. Bunların başında  tülbent iğne oyaları, yazma iğne oyaları, iğne oyası havlu kenarı gelmektedir.Ayrıca iğne oyası namaz örtüsü de çok güzel olmaktadır.Son zamanlarda iğne oyası takı modelleri de oldukça ilgi görmektedir. özellikle yazın yazlık kıyafetlerle kullanıldığında çok hafif ve renkli bir görünüm sağlamakta.Yine çantalarda iğne oyası süslemeler çok kullanılıyor.
İleride paylaşacağım yazılarda özellikle iğne oyası nasıl yapılır sorunuzun cevabına karşılık vermeye çalışacağım.Bir sonraki makalede buluşmak dileğiyle.

 

İğne Oyası Modelleri Fotoğraf Galeri

 

 

 

Paylaş:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir