Düzenli Bir Ev Mi Yoksa Mutlu Bir Çokcuk Mu ?

Modern dünya ve insanların kendi apartman dairelerinin içine çekilmesi sonucu istemsiz bir yalnızlık kaçınılmaz oldu. Bu yalnızlıktan en çok etkilenen de haliyle çocuklar oldu. Hele birde kardeşleri yok ise etkileşimde bulunabilecek hiçbir akranları kalmıyor. Mutsuz çocuğu mutlu etmek için ebeveynlere tek çare çeşit çeşit oyuncak almak kalıyor.

Çocuğun oyuncaklarıyla oynaması noktasında geliyor bu soru: Düzenli derli toplu bir ev mi yoksa mutlu bir çocuk mu ? tercih edersiniz. Aslında sorunun cevabı basit: Her ikisi de. Nasıl olur diye merak ettiğinizi biliyoruz. Yazımızda tam bu konuda sizleri aydınlatmak için vücut buldu.

daginik-ev

Çocuğunuz elbette oyuncakları ile oynayacak, unutmayın ki o oyuncaklar çocuğunuz için var. Fakat bu aşamada sizi iki önemli noktayı yönlendirmeniz gerekiyor. Birinci olarak hangi saatler içinde oyun oynanacak onu belirlemelisiniz. İkinci bir husus oyuncaklarla işimiz bittikten sonra ne yapmalıyız. Bu iki soruna belli kurallar getirmek suretiyle çözüm bulmanız halinde problem kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Öncelikle çocuğunuzla beraber bir program yapın.evde-mutlu-cocuk

Bunun içinde ders çalışma, dinlenme, oyun gibi zamanlar belirli bir şekilde yer alsın ve çocuğunuzun programa uyması konusunda teşvik edici olmaya çalışın. İkinci olarak oyuncaklarının kendi sorumluluğunda olduğunu ona öğretin ve nereden bulmak istiyorsa oraya kaldırması konusunda ona yön gösterin. Bu telkinler ve sizin örnekliğinizde başarılı bir sonuç ortaya çıkmaması için hiçbir neden yok.

Paylaş:

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir