Dondurma Lekesini Pratik Şekilde Çıkarın !

Yaz aylarının en çok aranan, çeşitli türleriyle lezzet ve serinlik kaynaklarından biridir dondurma. Sütten elde edilen bu soğuk tatlı yazın en çok tüketilen besinlerden biridir. Ayrıca lekesi de çok fazla olur yaz aylarında ,dordurma lekesi nasıl çıkarılır bunu açıklamadan önce biraz daha bilgi aktaralım, dondurma düşük kalorisi ve yüksek kalsiyum oranı ile çok sağlıklı, hafif bir tatlıdır.

Yazın en çok tüketilen tatlı olan dondurma, külahtan düşerek, ya da eriyerek elbiselerimize, halılara ya da koltuklara bulaşabilir. Şekerli bir tatlı olan dondurma tozları çekerek oluşturduğu lekenin daha zorlu olmasına neden olur. Yemesi çok keyifli olan bu serinletici tatlı, çıkarması çok güç olan bir kire dönüşebilir.Peki, dondurma lekesi nasıl çıkar? Hemen tüm lekelerde olduğu gibi en etkili yöntem leke oluşur oluşmaz deterjanlı su ile leke oluşan yeri temizlemektir.

dondurma-lekesi-koltuktan-nasil-cikar

Lekenin oluştuğunu fark ettiğiniz anda, önce temiz bir bez yardımıyla dondurma lekesinin kabasını alın. Sonra, deterjanlı su ile bölgeyi yıkayın ve güzelce temizleyin. Daha sonra bölgeyi bol suyla durulayarak kurumaya bırakın. Lenin çıktığını göreceksiniz.Sizin de anlayabileceğiniz gibi dondurma lekesi çıkarmanın kolay yoluydu. Asıl zor olan lekeyi ilk etapta far edemediğimiz zamanlardır.

Bu durumlarda lekeyi çıkarmak için boraks kullanmalıyız. Bir bardak suyun içerisine koyacağımız bir çay kaşığı kadar boraks leke çıkarma işlemini sorunsuz halletmemizi sağlayacaktır. Hazırladığımız ılık borakslı suyu kuru bir bez yardımıyla dondurma lekesinin oluştuğu bölgeye uygulayarak silelim. İşlem tamamlandıktan sonra kuru bir bez yardımıyla bölgeyi kurulayalım ve ıslak bölgeyi kurumaya bırakalım.Tüm bu işlemlere rağmen kuruyan bölgede hala leke izi görüyorsanız, hemen eczaneye giderek karbotetraklörür almamız lazım. Beyaz, leke bırakmayan bir kumaş yardımı ile lekeli bölgeyi karbotetraklörür ya da ispirto yardımıyla silmeliyiz. Bu adımları sırasıyla uygulayarak lekeyi çıkarmayı başarabilirsiniz.

koltuktan-dondurma-lekesi-nasil-cikartilir

Yaz aylarının en çok aranan, çeşitli türleriyle lezzet ve serinlik kaynaklarından biridir dondurma. Sütten elde edilen bu soğuk tatlı yazın en çok tüketilen besinlerden biridir. Ayrıca dondurma düşük kalorisi ve yüksek kalsiyum oranı ile çok sağlıklı, hafif bir tatlıdır. Yazın en çok tüketilen tatlı olan dondurma, külahtan düşerek, ya da eriyerek elbiselerimize, halılara ya da koltuklara bulaşabilir. Şekerli bir tatlı olan dondurma tozları çekerek oluşturduğu lekenin daha zorlu olmasına neden olur. Yemesi çok keyifli olan bu serinletici tatlı, çıkarması çok güç olan bir kire dönüşebilir.

Peki, dondurma lekesi nasıl çıkar? Hemen tüm lekelerde olduğu gibi en etkili yöntem leke oluşur oluşmaz deterjanlı su ile leke oluşan yeri temizlemektir. Lekenin oluştuğunu fark ettiğiniz anda, önce temiz bir bez yardımıyla dondurma lekesinin kabasını alın. Sonra, deterjanlı su ile bölgeyi yıkayın ve güzelce temizleyin. Daha sonra bölgeyi bol suyla durulayarak kurumaya bırakın. Lenin çıktığını göreceksiniz.

Sizin de anlayabileceğiniz gibi dondurma lekesi çıkarmanın kolay yoluydu. Asıl zor olan lekeyi ilk etapta far edemediğimiz zamanlardır. Bu durumlarda lekeyi çıkarmak için boraks kullanmalıyız. Bir bardak suyun içerisine koyacağımız bir çay kaşığı kadar boraks leke çıkarma işlemini sorunsuz halletmemizi sağlayacaktır. Hazırladığımız ılık borakslı suyu kuru bir bez yardımıyla dondurma lekesinin oluştuğu bölgeye uygulayarak silelim. İşlem tamamlandıktan sonra kuru bir bez yardımıyla bölgeyi kurulayalım ve ıslak bölgeyi kurumaya bırakalım.

Tüm bu işlemlere rağmen kuruyan bölgede hala leke izi görüyorsanız, hemen eczaneye giderek karbotetraklörür almamız lazım. Beyaz, leke bırakmayan bir kumaş yardımı ile lekeli bölgeyi karbotetraklörür ya da ispirto yardımıyla silmeliyiz. Bu adımları sırasıyla uygulayarak lekeyi çıkarmayı başarabilirsiniz.

Paylaş:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir