Diyarbakır Yöresel İğne Oyası Modelleri

Harika desenlerde yazma ve tülbent kenarları mutfak havluları hepsi birbirinden harika bir de bunların kenarlarına iğne oyası yapıldığında çok daha alımlı ve güzel oluyor. Bahsettiğimiz şekilde yapılmış olan iğne oyası modelleri ülkemizin tüm yörelerinde farklı isimlerle ve terimlerle adlandırılır. Trabzon iğne oyası modelleri, diyarbakır iğne oyası modelleri, rize iğne oyası modelleri gibi farklı çeşitlerde dillendiriliyor ve aranıyor.

Her yörenin kendine özgü motfileri ve iğne oyaları vardır. Diyarbakır iğne oyası modelleri‘de bunlardan birtanesi, bu yöredede diğer bölgelerde olduğu gibi mariferli hanımların şekilli çiçek motfilerinden oluşan hoş örnekler hayal gücününde etkisiyle ortaya şahane iğne oyaları çıkarıyor. Peki Diyarbakır iğne oyası modellerinin özellikleri nelerdir.

Diyarbakır oyası modellerinin özellikler çok farklı renkli iplerden yapılması başlıca özellikleri arasında yer alıyor.Eğer sizde diyarbakır iğne oyası örneklerinden birtane oluşturmak istiyorsanız bu mutlaka çilek modeli olan yazma kenarı olmalı çünkü oldukça kolay ve basit bir örnektir. Yöresel ve bölgesel iğne oyası örneklerinden bahsetmişken, Trabzon iğne oyası modelleri, Mardin iğne oyası modelleri, Muğla iğne oyası örnekleri , konularımızda ilginizi çekebilir.

Diyarbakır İğne Oyası Modelleri

Sizler için derlediğimiz Diyarbakır yöresine ait iğne oyası örneklerini inceleyerek çeyiz ve sandıklarınızı bu güzel oyalar ile süsleyebilirsiniz. Denemek ve oya yapmak isteyen tüm arkadaşlara kolay gelsin diyoruz.

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git