Dekupajla Ahşap Bardak Altılığı Yapımı

El sanatları günümüzde ister çalışan olsun ister ev sahibi olsun tüm kadınların ilgisini çeken veya birebir uğraştığı sanat dalları olmuştur. Bayanlar bu sanat dallarıyla uğraşarak kafalarını rahatlatmış oluyorlar. Şimdi size duymuş olabileceğiniz bir sanattan bahsedeceğim. Bu sanatımızın adı dekupaj sanatı. Son dönemlerde bayanlar bu sanata büyük ilgi gösteriyor. Çünkü dekupaj sanatı uygulaması kolay bir sanat. Şimdi sizinle ahşap üzerine yapılmış dekupajdan konuşalım.

Bir zamanlar ahşap bir bardak altlığı satın almıştım. Uygun bir fiyataydı ve bir şekilde değerlendirebileceğimi düşünmüştüm. Şimdi bu ahşap bardak altlığını dekupajla değerlendirme vaktiydi.Dekupaj sanatında dekupe edilen malzemeler vardır. Bu malzemeler peçete olabilir veya bir kumaş parçası olabilir.

Dekupaj Sanatı Nedir Nasıl Yapılır ?

 

Tabi genellikle desenli peçeteler tercih edilmekte. Benim kullandığım desen deniz kabuğu desenli mavi peçeteydi. Resimlerde de gördüğünüz gibi…İşe öncelikle ahşap malzememizi zımparalayarak başlamamız gerekir. Bazen hazır zımparalanmış ahşaplara da rastlamanız mümkün.

Ardından 2 kat beyaz akrilik boyayla ahşabımızı boyayalım.Kurumasını bekleyelim.Yalnız boyarken dikkatli boyayıp fırça izi yapmamaya özen gösterelim. Kuruduktan sonra mavi akrilik boyaya beyaz renk katarak açık mavi bir ton elde edelim.2 katta bu şekilde boyayalım ve yine kurumasını bekleyelim.

Kullanmak istediğimiz peçetenin istediğimiz desenini makas yardımıyla keselim. Ardından kuruyan ahşap bardak altlığına tutkalı sürüp peçeteyi yapıştıralım. Düzgünce yapıştırdıktan sonra üzerinde kabarcık kalmasın diye kuru bezle silelim. Aman bu noktaya dikkat sizde benim gibim işim titizlikle olsun diyorsanız bu kabarcıklara dikkat edin derim. Daha sonra peçetenin üzerine fırça yardımıyla vernik sürelim.

Bu verniğin kurumasını bekleyelim. Bazı arkadaşlarımın sprey verniklerde kullandığını gördüm fakat ben biraz gelenekçiyimdir. O fırça dokunuşlarını objeme dokundurmaktan yanayım.

Yaratıcı dünyanıza ışık tutan kendin yap projelerimiz için bizleri takip etmeye devam ediniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git