Çocuğunuz İletişime Açık Bir Çocuk Mu ?

Çocuklar özgür bireylerdir. Sadece onlar istediğinde iletişim kurabilirisiniz. Nasıl yetişkin bireyler istemediğinde konuşmuyorsa çocuklarda da bu durum normal karşılanmalıdır. Asla çocuklara iletişim kurmak için ısrar edilmemelidir. Çocuğunuz iletişime açık bir çocuk mu ? Cevabınız hayır ise bahsedeceğimiz detaylara lütfen dikkat ediniz.

Anadolu’da, kırsal bölgelerde yada kısacası toplumda çocuklar yetişkin bireylerin yanında konuşması istenmez. Bu yanlış bir davranıştır. Çünkü baskılanan çocuklar; iş, okul ve diğer yaşamında herhangi bir toplum karşısına çıktığında konuşmasını bilmeyen yada düzgün cümle kuramayan bireylere dönüşür. İlkokul öncesi yada ilkokul düzeyindeki çocuk konuşuyorsa sözü bitene kadar dinlenmeli ve konuşması bitene kadar tıpkı yetişkin bireyler gibi sözü kesilmemelidir. Bu onlara güven verecek ve toplum karşısında kendini kanıtlayan birey olarak kabul edecektir.

cocuklarda-iletisim

Bir çocuk aile içinde iletişim kuramıyor yada topluma çıktığında düzgün konuşamıyor ve sürekli içine kapalı duvar köşelerinde yada toplumdan uzak bir yerde söylenenleri dinliyorsa yada kendini topluma ait hissetmiyorsa mutlaka konu ile ilgili uzmandan yardım alınmalı ve zaman geçmeden gerekli tedavilere başlanmalıdır.

cocuk-gelisimi

Her ailede sorunlar, pürüzler olabilir. Fakat her ne olursa olsun sorunlar çocuklara hissettirilmemeli çocukların içe dönük bireyler olması engellenmelidir. Çocuklara evde tıpkı misafir gibi davranılmalı; ev ortamıyla alakalı tüm her şey çocukların olmadığı ortamda tartışılmalıdır.

Vakit buldukça çocuklarla tıpkı arkadaş gibi konuşulmalı; onların iletişime açık olup olmadığı bu şekilde saptanmalıdır. Ama asla çocukla zorla iletişim kurulmamalıdır. Çocuklara sürekli sevgi ve ilgi gösterilmeli onların ruhsal yapıları kontrol edilmelidir. Çocukların düzgün ve akışkan iletişim kurması için okuma alışkanlığının kazandırılması gerekir.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git