Çin İğnesi Nakışı Nedir? Nasıl Yapılır ?

Bu makalemizde sizlere çin iğnesi nakışından diğer bir adıyla ( iğne boyası) bahsedeceğiz.Çin iğnesi nakışı nasıl yapılır ? Buna dair sizlere bilgiler aktarmaya çalışacağız. Nakışlara yönelik paylaşımlarımızı çoğaltmayı düşünüyoruz. Çin iğnesi nakışı ile başlamak istedik. Fotoğraf galerimizde Sibel hanım yapmış olduğu çin iğnesi nakış örneklerini bulabilirsiniz. Sizlere bu nakışı yaparken ilham verebilir.

 

Çin İğnesi Nakışı Nedir ?

 

Çin iğnesi nakışı nedir derseniz kullanacağımız desenin yüzey kısmını tamamiyle kapatan renki ve göze hoş gelen bir işleme modelidir.Rengarenk ipliklerin birbiri arasına girerek kaynaşarak düz bir desen haline geldiği için siz bu nakışı boyaymış gibi hissedebilirsiniz.

Çin iğnesi isminden de anlaşılabileceği gibi çin iğnesi ilk defa ülke olarak çin de yapılmıştır. Çinliler kendine has dokumuş oldukları atlas kumaşların üst kısımlarına uygulamışlardır. Bu desenleri oluştururken günlük yaşantılardan efsanelerden yararlanarak esintiler oluşturmuşlardır. Çin iğnesinin bir diğer adı da iğne boyasıdır. Bu nakışı saten kumaşlara, sire kumaşlara, krep satenlere, kadife kumaşlar gibi sık ve düzgü dokunuşlu olan kumaşlara rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 

Çin İğnesi Nakışı Örnekleri

 

Çin İğnesi Nakışı Nasıl Yapılır ? Eğitim Videosu

 


Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git