Çift Lastik Örgü Nasıl Örülür Açıklamalı Anlatım

Çift lastik, lastik örme çeşitlerinden biridir. Ve torba lastik adıyla da karşınıza çıkabilir. Sıklıkla kullanıldığı yerler ise çanta yapımlarıdır.

İki taraflı bere yapımında ya da örgülerinizin lastik kısmında kullanabilirsiniz. Örgülerinizin lastik kısmında çift lastik örgü yöntemini kullanmanızı öneririz çünkü çift lastik yöntemi ile yaptığınız örgüler sağlamlığının yanı sıra asla gevşemeyecek ve esnemeyecektir.

Şimdi gelin isterseniz  çift lastik örgü nasıl örülür bir bakalım. Çift lastik örgünün nasıl yapacağınızı videolu ve açıklamalı anlatalım.Örgüye başlarken ilk sırada bir düz bir ters lastik örüyoruz.Daha sonraki sırlarda kenar ilmeğini alıp ipliği kendimize çevirdikten sonra ters ilmekleri örüyoruz.

 

Çift Lastik Örgü Nasıl Örülür ?

 
İpliği arkaya çevirip düz ilmeği örmeden alıp sadece sağ şişe alıyoruz. Sonra ipliği yine kendimize çevirerek sıradaki ters ilmeği örüyoruz.Yani sıra boyunca hep ters ilmekleri örüyoruz, düz ilmekleri örmeden sağ şişimize alıyoruz. Yani bir ilmek örüp bir ilmek örmeyerek devam ediyoruz.

Böylece örmeden sadece şişimize aldığımız düz ilmekler arka yüze geçtiğimizde ters ilmek olarak karşımıza çıkarken, ördüğümüz ters ilmekler de arkadayken düz ilmek olacaklar.
Bir sırayı aynı sırayı takip ederek bitirdikten sonra şimdi arka yüze geçiyoruz.

Arka yüzde de ilk sırada uyguladığımız yöntemi uygulamaya devam ediyoruz. Düz ilmekleri sadece şişe alıp, ters ilmekleri örerek var olan sırayı bitiriyoruz. Örgümüzün sonuna kadar bu işlemleri devam ettiriyoruz.
Örgümüz iki katlı torba şeklinde olduğu için hiç esneme yapmayacaktır. Torba lastik örgüleri son derece pratik bir şekilde örerek çok sağlam lastik bir çeşidi olarak kullanabiliriz.

Örgü bitirdikten sonra şişinizdeki ters ilmekleri bırakıp düz ilmekleri bırakırsanız, örgünün katını göreceksiniz. Bu yöntemi çanta yapımında kullanabilirsiniz.

 

Çift Lastik Örgü Yapılışı Videolu Anlatım

 

Böylece hiçbir dikiş izi olmadan tek parça çantalara sahip olabilirsiniz. Birde bu anlatımı aşağıdaki çift lastik örgü nasıl yapılır videolu anlatımı inceleyelim.

 

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git