Burgu Örgü Modeli Nasıl Yapılır ? ( Y Burgu )

Y şeklinde burgu örgü tekniği aslında bir saç örgüsü yöntemidir, bazı yöreler de T şeklinde saç örgüsü olarak da bilinir. Adından da anlaşılacağı üzere Y harfine benzer şekilde bir örgü şekli ortaya çıktığı için böyle bir isim verilmiş.

Önemli bir hatırlatma Y burgu örgü modelinin yapımına geçmeden önce ilmek sayısı ile ilgili bir hatırlatma yapmamız gerekiyor. Atacağımız ilmek sayıları dört ve dördün katları şeklinde olmak zorunda. Aksi halde modelimizi oturtmamız mümkün değil.

Şimdi gelerim örgü modelleri arasında yer alan ve çok sevilen Y burgu modelinin örgü tekniği adımları şöyle; İlk olarak kenar ilmeğimizi sağ şişimize alıyoruz ve ilk dört ilmeğimizi haraşo olarak örüyoruz.Ardından ipliğimizi arkaya alıyoruz ve kalan 12 ilmeği düz olarak öreceğiz.

Ama öncelikle haraşo olarak ördüğümüz dört ilmekten sonra gelen 3 ilmeği yardımcı şiş yardımıyla arkaya alıyoruz. Sonraki üç ilmeği ise sağ şişe alıyoruz. Bu işlemden sonra yardımcı şişe geçirdiğim üç ilmeği tekrar sol şişe alıyoruz. Bu işlem sayesinde sağa bükme işlemi yapmış oldum.Şimdi büktüğüm 3 ilmek ve sonrasındaki 3 ilmekle beraber 6 ilmeği düz olarak sırayla örüyorum. Böylece ilk bükmeyi oluşturmuş olduk.

y-burgu-modeli

Şimdi yapacağımız sıradaki bükme işleminde ortadaki üç ilmek sola, yanındaki diğer üç ilmek ise ortaya gelecek. Yine yardımcı şişimize başvuruyoruz ve üç ilmeği yardımcı şişe geçirip kendime doğru olan bölgede bekletiyoruz. Sonraki üç ilmeği sağ şişimize geçirdik, yardımcı şiştekiler ile ortada beklettiğiniz ilmekleri de sol şişe alıyoruz. Böylece sol şişteki bu sıra için kalan son 6 ilmek oldu. Onları da sırayla düz bir şekilde örüyoruz.

Bu işlemlerden sonra sağa ve sola çaprazlanan ilmekler ortada toplandı. Ortadaki bu bölgede İsterseniz 4 sırada bir isterseniz 6 sırada bir düz olarak öreceksiniz. Örgünün arka yüzünde bütün ilmekleri yine ters örgü olarak öreceğiz. Örgünün ön yüzünde Y harfinin oluştuğunu görebilirsiniz. Örgünün ön yüzünde ve arka yüzünde ters ve düz örgüleri örerek, istediğiniz sıra aralıkları ile sağa ve sola bükmeleri yapıp, Y harfi şeklindeki saç örgüsünü görebilirsiniz.

Bu konumuzda burgu örgü nasıl örülür öğrenmiş olduk başka bir örgü modeli ve tekniğinde buluşmak üzere tüm takipçilerimize kolay gelsin diyorum.

 

Burgu Örgü Modeli Nasıl Yapılır ? Videolu Anlatım

 

Sevgili hanımlar videomuzda örgü burgu modeli nasıl yapılır daha detaylı ve pratik uygulamasını görerek kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Saç örgüsü veya burgu örgü modelini öğrenerek harika kazak, bere ve atkılar örebilirsiniz.

 

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Burgu Örgü Modeli Nasıl Yapılır ? ( Y Burgu ) Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Günay dedi ki:

    Möhtewem super

Sayfa başına git