Beyaz Gömlekten Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Mürekkep lekesi kullandığımız dolma kalem ve tükenmez kalemler vasıtası ile cildimize bulaşarak leke oluşumuna neden olmaktadır. Kolay kolay da çıkmayan mürekkep lekesi kötü bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını sizin için cevaplamaya karar verdik.

Eskiden seçimlerde oy kullananların parmağında kolay çıkmadığı için mürekkep izi oluşturulurdu. Bu iz uzun bir süre çıkmaz ve parmakta kalırdı. Kullandığımız mürekkepli kalemler de aynı etkiyi göstermektedir. Elimize bulaşan mürekkebin haftalarca çıkmadığı olmaktadır. Elimizden çıkmadığı yetmezmiş gibi elimizin vücudumuzun değişik kısımlarına temas etmesiyle, temas edilen yere de bulaşmaktadır.Bunların başında çalışanlar ve öğrenciler gelmektedir. Dolayısıyla beyaz gömlekten mürekkep lekesi nasıl çıkar ? Sorusu daha bir önem kazanıyor.

murekkep-lekesi-cikar-mi

Peki, mürekkep lekesini deriden çıkarmanın kolay bir yolu yok mu? Elbette var. Biz de bunu anlatmak için bu yazıyı sizlere sunuyoruz.

Mürekkep lekesinin ciltten çıkarılmasını sağlamak için ilk yapılması gereken acele davranmaktır. Bütün lekelerde olduğu gibi mürekkep lekesinin temizlenmesinde de ilk müdahale çok önemlidir. Hemen mürekkebin bulaştığı yer ıslak mendil yardımı ile silinmelidir. Kuruyan mürekkep lekeleri su ve sabunla kolay kolay çıkmaz.

Domates ile mürekkep lekesini ciltten çıkarmak mümkündür. Domatesi ikiye ayırarak etli kısmını mürekkep lekesinin üzerine silerek uygulayalım. Lekenin daha sonra lekeli bölgeyi sabunlu su ile yıkayalım. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Bir adı da poza olan sünger taşı yardımıyla da mürekkep lekesini, ciltten çıkarabilirsiniz. Volkanik bir taş olan sünger taşı leke ciltten her türlü lekeyi çıkarmada etkilidir.

Alkol mürekkebi çözücü işlev görür. Etil alkol, izopropilalkol, ve ya metil alkol lekeli bölgeye sürülürse mürekkep lekesinin çözülmeye başladığı görülecektir. Aseton, tıraş losyonu gibi yüksek alkol içeren maddeler yardımı ile bir bezi ıslatabilir ve mürekkep lekesinin olduğu yeri silebiliriz. Mürekkep lekesinin temizlenmesinde etkisi olacaktır.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git