Balıksırtı Örgü Modeli Nasıl Yapılır ?

Balıksırtı örgü modeli ile oldukça kalın kıyafetler örebilirsiniz. Hatta kaban gibi kullanabileceğiniz kazaklar, kayak kazağı gibi örnekler için bu tekniği uygulayabilirsiniz.Balıksırtı tekniğinde örme yapmaya başlamadan önce küçük ipuçları vermekte fayda var. Kalın iplik kullandığınız son derece sıkı sert bir örgü yapmış olursunuz.

İpi çok sıkı tutarsanız da örgünüz çok fazla sert olacaktır. Bu durumlardan kurtulmak için ipi fazla sıkmadan, geniş şişlerle ve ince iplik tercih ederek örün. Böylece daha yumuşak dokuları olan hafif bir kazak veya lif modelleri örebilirisiniz. Bu durum tabii ki de sizin tercihinize kalmış. Çok sıkı dokulu, kalın ve ağır bir örgüyü de tercih edebilirsiniz. İşte balık sırtı desen örme tekniği ; balıksırtı örgü modeli ‘ni açıklarken düz örgü tarafı ve ters örgü tarafı olarak iki bölümden açıklayacağız.

Balıksırtı Örgü Modeli ( Düz Örgü Tarafı Anlatımı )

Balıksırtı örgü modelinin yapılışında ilk aşama, ilk kenar ilmeğini örmeden şişinize geçirin. Ardından gelen iki ilmeği sanki ayırırmış gibi birlikte alın. Yalnız düz örüyormuş gibi almamaya çalışın.

Daha sonra şişi bu iki ilmeğin arkasında bulunan iplere geçirin ve örüyormuş gibi ilmeği çıkarın.Şişinizin üzerindeki iki ilmekten en sağda olanı şişten örerek düşürün. Diğer ilmeği de sol şişin üzerinde bırakın.

balıksırtı örgü modeli

balıksırtı örgü modeli

Balıksırtı örgü modeli için devam ediyoruz.Şişinizde kalan son ilmek ile bir sonraki ilmeği aynı şişin üzerine alın . Düz tarafı işliyor olmanıza rağmen ilmeklerin arkasındaki iplere doğru şişinizi geçirin.
Örüyormuş gibi ilmeği çekerken şişi çıkarmayacaksınız. Tekrar ilk ilmeği ikinci ilmeği sol şişinize atacaksınız şişte bırakacaksınız. Düz örgü tarafına bu işlemleri tekrarlayarak devam edeceksiniz.

Balıksırtı Örgü Modeli ( Ters Örgü Tarafı )

Balıksırtı örgü modelinin yapılışında ikinci aşama ,örgünün tersinde özel bir şiş batırma yöntemi yok bildiğiniz ters örgü yöntemini uyguluyoruz. İlk olarak başlangıç pozisyonumuz olan kenar ilmeğini örmeden alın. Sonrasındaki iki ilmeğide ters örgü yapar gibi şişe alın ve ilmeği çekin Ön yüzde yaptığımıza benzer şekilde iki ilmekten en sağdaki şişten düşürerek örün. Diğer ilmek sol şişte kalsın.

Şişteki son ilmeği sonraki ilmekle birlikte alın, bir ilmeği düşürüp ördükten sonra, tekrar kalan bir ilmeği sonraki ilmekle birlikte örebilmek için şişinizin üzerinde tutun. Balıksırtı örgü modeli için düz örgü tarafında da bu süreci tekrarlayarak örmeye devam edin.

Balıksırtı Örgü Modeli Videolu Anlatım

Balıksırtı örgü modeli tekniğini videomuzdan da izleyerek pratik bir şekilde örmeye başlayabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git