Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir ?

Mutfak kültürümüzden beş yemek say denilse adı geçeceklerden birisi mutlaka “yaprak sarma” olurdu. Üstelik bu lezzetli yemeğin ana maddesi olan asma yaprağının faydaları lezzetini gölgede bırakacak kadar çok.

En yaygın sorunlarımız arasındaki sindirim şikayetlerini, içerdiği posa sayesinde azaltan asma yaprağı toplardamar sağlığına yaptığı olumlu etkisiyle varis ve benzeri sağlık sorunlarında tavsiye ediliyor. Sağlıksız beslenme alışkanlığımız nedeniyle yaşadığımız demir ve folikasid eksikliği asma yaprağıyla takviye edilebiliyor ve “düzenli tüketmek kaydıyla” hafızayı güçlendiriyor.

asma-yapragi-neye-iyi-gelir

Adını sıkça duyduğumuz fosfor kas sistemi, diş, sinir sistemi ve kemikler için gerekli bir mineral ve asma yaprağı fosfor açısından oldukça zengin. Gelişme dönemindeki küçükler için özellikle tavsiye ediliyor.

Yine bolca içerdiği magnezyum minerali antidepresan etkisinden tutun kramplara, böbrek taşlarından tutun kan basıncı düzensizliğine kadar bir çok sorunda vücuda destek oluyor.

Daha bir çok faydalı etkisi olan bu nimeti daha verimli kullanabilmek için ise pirinç yerine bulgur ile sarmanızı öneririz. Ayrıca içeriğindeki faydalı mineral ve vitaminlerin bazıları aşırı kaynatma nedeniyle kaybolabileceğinden arada bir inceleri seçilerek salatada tüketilmeli.

asma-yapraginin-faydalari

Ya da az pişmiş (buharda olabilir) asma yaprağına sarımsak-limon ikilisini ekleyerek lezzetli bir şifa deposu hazırlayabilirsiniz. Çekinmeden dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar tüketebileceğiniz asma yaprağın düzenli tüketimde, sindirim sorunlarına örneğin kronik kabızlığa iyi geldiği kanıtlanmış bir besin kaynağıdır.

Bulgurla da yenirmiymiş demeyin, en azından deneyin. Ha bir de salamura olanı değil tazesini tüketmeye özen gösterin. İlle de salamura olacaksa içerdiği tuzdan kurtulmanızı öneririz.

Sofranız hem lezzetli hem sağlıklı olsun.

Paylaş:

Yorum yapın:Etiketler:

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git